مقام معظم رهبری: در طول تاریخ، رنگ های گوناگون بر سیاست این کشور پهناور سایه افکند؛ اما رنگ ثابت مردم گیلان، رنگ ایمان بود.
سه شنبه ۴ آبان ۱۴۰۰ - Tuesday 26 Oct 2021
محتوا
میرزا کوچک چه ربطی به انقلاب اسلامی دارد؟

میرزا کوچک چه ربطی به انقلاب اسلامی دارد؟

میثم عبدالهی
مانده بودم چه ربطی بین نهضت میرزا کوچک‌خان با انقلاب اسلامی وجود دارد. تا اینکه توی یکی از کتاب‌های شهیدمطهری خواندم که نهضت‌های اسلامی که طی یک‌صد سال اخیر در ایران رخ داد، همه‌شان مقدمه‌ای برای انقلاب اسلامی بود. چون تا انقلاب روحی در مردم شکل نگیرد، انقلاب اجتماعی رخ نخواهد داد.

سه‌شنبه 10 آگوست 2010 - 19:49

میثم عبدالهی

مانده بودم چه ربطی بین نهضت میرزا کوچک‌خان با انقلاب اسلامی وجود دارد. تا اینکه توی یکی از کتاب‌های شهیدمطهری خواندم(۱) که نهضت‌های اسلامی که طی یک‌صد سال اخیر در ایران رخ داد، همه‌شان مقدمه‌ای برای انقلاب اسلامی بود. چون تا انقلاب روحی در مردم شکل نگیرد، انقلاب اجتماعی رخ نخواهد داد. از زمان سیدجمال‌الدین اسدآبادی به بعد نهضت‌های اسلامی سبب تکامل انقلاب روحی مردم ایران شدند که در بهمن ۵۷ این تکامل به حدّ اعلای خود رسید و انقلاب اسلامی ایران شکل گرفت. دلیل عمده اینکه این نهضت‌ها در طی یک‌صد سال به شکست می‌انجامید نیز همین بود که ملت ایران تا آن انقلاب روحی که منجر به انقلاب اجتماعی شود فاصله‌ زیادی داشتند.

حالا اگر بخواهیم بدانیم منظور از انقلاب روحی چیست، شهیدمطهری ازکان انقلاب روحی ملت ایران را دو چیز معرفی‌ می‌کند: ۱ـ دمیده‌شدن روح امربه‌معروف و جهاد در مقابل ظلم: رهبران اجتماعی مثل میرزا کوچک‌خان روح انکار و تهاجم و شورش در مقابل ظلم‌های شوروی و انگلیس و استبداد قاجار و پهلوی را به جامعه تزریق می‌کردند.

تزریق این روح اسلامی به ملت مسلمان سبب دگرگونی روحی بنیادی در جامعه ما شد.

مقام معظم رهبری می‌فرمایند: «میرزا کوچک‌خان هم با انگلیسی‌ها جنگید، هم با روس‌ها جنگید و هم با لشگر رضاخانی مبارزه کرد. با احسان‌الله‌خان و دیگران هم کنار نیامد.»(۲)

۲ـ دادن احساس شخصیت به ملت ایران: یعنی روح خودباختگی را از ملت ایران گرفت. خودباختگی یعنی باورکردن اینکه «من نمی‌توانم» یک فرد اگر معتقد باشد که من چیزی نمی‌شوم، او دیگر چیزی نخواهد شد. اما اگر معتقد باشد که من چیزی خواهم شد، هر چه اعتماد به نفسش بیشتر باشد احتمال ترقی او بیشتر است. مقام معظم رهبری می‌فرمایند: «ما در دوران مبارزه خودمان هر وقت نام میرزا کوچک‌خان را به یاد می‌آوریم و شرح حال او را می‌خواندیم نیرو می‌گرفتیم. او از همت و اراده و شخصیت و هویت خود خرج کرد برای اینکه به یک نسل هویت و شخصیت و نیرو و اراده ببخشد. این بسیار ارزش دارد.»(۳)

اما نکته آخر اینکه وظیفه ما در مقابل این شخصیت‌ها چیست؟ جوابش را هم از دهان رهبرمان بشنوید که فرمودند: « امثال میرزا کوچک‌خان،‌ تعدادی بودند که در غربت مبارزه کردند و در غربت هم مُردند. اما می‌بینید که امروز غریب نیستند. جریان تاریخ، جریان عجیبی است. نگذاشت و نخواهد گذاشت شیخ‌فضل‌الله‌ها و میرزا کوچک‌خان‌ها و خیابانی‌ها و امثال این‌ها همچنان که غریب مُردند، غریب بمانند. دشمنان می‌خواهند این مفاخر را از دست جوان ایرانی بگیرند.»(۴)

——————————-

پی‌نوشت‌ها:

۱ـ آینده انقلاب اسلامی، شهیدمطهری، ص۱۳۳

۲،۳،۴ـ مقام معظم رهبری، ۱۲/۲/۱۳۸۰، مصلی رشت

ارسال دیدگاه

*

code