مقام معظم رهبری: در طول تاریخ، رنگ های گوناگون بر سیاست این کشور پهناور سایه افکند؛ اما رنگ ثابت مردم گیلان، رنگ ایمان بود.
جمعه ۱۱ آذر ۱۴۰۱ - Friday 2 Dec 2022
محتوا
روز ۱۳مهر ۱۳۵۹؛ یادآور دلاورمردی‌های جوانان گیلانی در جبهه های نبرد

روز ۱۳مهر ۱۳۵۹؛ یادآور دلاورمردی‌های جوانان گیلانی در جبهه های نبرد

سجاد ستوده
تاریخ گیلان در سیزدهمین روز از ماه مهر یادآور یک رخداد بزرگ تاریخی است، رخدادی که با دلاورمردی های جوانان گیلانی رقم خورد. روز ۱۳ مهر ١٣۵٩ سالروز شهادت اولین گروه اعزامی جوانان استان گیلان به مناطق جنگی است. در تاریخ ۴ مهر ماه سال ۱۳۵۹، ۵۴ نفر از نیروهای پاسدار و دواطلب مردمی استان گیلان ابتدا به باختران ( کرمانشاه) و سپس به سرپل ذهاب اعزام و با دشمن بعثی جنگیدند.

چهارشنبه 27 اکتبر 2021 - 22:27

سجاد ستوده

 

اشاره: سجاد ستوده، فعال فضای مجازی گیلان، در سلسله استوری‌های زیبایی به این موضوع پرداخته است.

***

تاریخ گیلان در سیزدهمین روز از ماه مهر یادآور یک رخداد بزرگ تاریخی است، رخدادی که با دلاورمردی های جوانان گیلانی رقم خورد.

روز ۱۳ مهر ١٣۵٩ سالروز شهادت اولین گروه اعزامی جوانان استان گیلان به مناطق جنگی است.
در تاریخ ۴ مهر ماه سال ۱۳۵۹، ۵۴ نفر از نیروهای پاسدار و دواطلب مردمی استان گیلان ابتدا به باختران ( کرمانشاه) و سپس به سرپل ذهاب اعزام و با دشمن بعثی جنگیدند.

۱۳ تن از اولین گروهی که از جوانان و پاسداران گیلان عازم سرپل ذهاب شدند که بعد از رشادت ها و دلاورمردی هایشان به شهادت رسیدند، اسامی آن شهدا به این ترتیب است:

شهیدان فتح الله قلی پور، محمدحسن ضمیریان، احمد زمانی، بهمن امیری، مسعود ایزددوست، محمدتقی امینی، مصطفی کریمی، داریوش مرادی، سیدکاظم سیادتی، محمود مشخ، جمشید علی محمدی، مهدی پورشایگان، ساسان پور نقاشیان. باید اضافه کرد که ساسان پورنقاشیان اولین شهید دانش آموز گیلانی در دفاع مقدس نیز هست. (۱۳۵۹ ش) (مجله روایت هشتم، شمـ ۱۵، ص ۴۱٫)

پیکر اولین جوانان شهید اعزامی از گیلان که الگوی تمامی رزمندگان و شهدای گیلانی بودند، در میدان شهرداری رشت که یکی از قدیمی‌ترین میادین این شهر است، تشییع شدند و بر پیکر پاکشان نماز خوانده شد و به جهت ثبت همیشگی افتخار آفرینی این دلاوران در تاریخ استان گیلان، این میدان به نام میدان شهدای سر پل‌ذهاب نام گذاری شد. میدانی که جای خالی تندیسی از این شهدا در آن بعد از حدود ۴۰ سال از واقعه هنوز احساس می شود.

مجموعه ۸ تصویر را در ادامه می‌بینید:

 

 

منبع: هشت دی.
https://www.8deynews.com/622022/

ارسال دیدگاه

*

code