مقام معظم رهبری: در طول تاریخ، رنگ های گوناگون بر سیاست این کشور پهناور سایه افکند؛ اما رنگ ثابت مردم گیلان، رنگ ایمان بود.
سه شنبه 24 مهر 1397 - Tuesday 16 Oct 2018
محتوا
کامل ترین فهرست نمایندگان گیلان در تمامی دوره های مجلس شورای اسلامی اختصاصی رنگ ایمان

کامل ترین فهرست نمایندگان گیلان در تمامی دوره های مجلس شورای اسلامی

مهدی نقیبی
فهرست کاملی از نمایندگان شهرهای مختلف گیلان، در مجلس شورای اسلامی است و از سال ۱۳۵۸ و مجلس اول شروع شده و تا کنون یعنی مجلس دهم را شامل می شود. این نوشتار اولا به عنوان نکته ای آماری در اختیار عموم قرار می‌گیرد لذا تایید یا تکذیب شخصی تلقی نمی‌شود.

سه شنبه 30 مرداد 1397 - 06:15

مهدی نقیبی

فهرست کاملی از نمایندگان شهرهای مختلف گیلان، در مجلس شورای اسلامی است. این فهرست از سال ۱۳۵۸ و مجلس اول شروع شده و تا کنون یعنی مجلس دهم را شامل می شود. این نوشتار اولا به عنوان نکته ای آماری در اختیار عموم قرار می‌گیرد لذا تایید یا تکذیب شخصی تلقی نمی‌شود. با دانستن فضای هر دوره مجلس می‌توان با فضای عمومی جامعه نیز آشنا شد و دانست که مجلس هر دوره از شرایط دوره خودش برخاسته است. بعضی از دوره های نمایندگی در تقابل دوره قبل خود بوده اند و حال آنکه می‌بینیم اشخاصی چندین بار در دوره های متوالی و یا مختلف به مجلس راه یافته‌اند بنابراین می‌توان فهمید که این اشخاص یا در راه سابق خود ایستاده‌اند و یا طبق شرائط جدید رنگ عوض کرده‌اند که احتمال دوم بیشتر به وقوع پیوسته است. قضاوت درباره شخصیت و عملکرد نمایندگان را به نوشتاری دیگر موکول میکنیم و انشاء الله در آینده آسیبهای جدی وارد بر نمایندگان برجسته گیلانی را بررسی خواهیم نمود. از خوانندگان محترم به ویژه جوانان انقلابی انتظار می‌رود که با مطالعه احوال گذشتگان برای آینده ملت و مملکت خود عبرت گیرند تا مسیر انقلاب کمتر دچار فراز و فرودهایی با شیب تند گردد.

تعداد نمایندگان گیلان در هر دوره، به طور عادی، ۱۳ نفر است که از رشت ۳ نماینده و از سایر ۱۰ شهر دیگر هر کدام یک نماینده انتخاب شده و راهی مجلس می شوند جز برخی از دوره ها که به دلیل فوت یک نماینده، یک نفر دیگر جایگزین شده است که در پایین به آنها اشاره شده است. فهرست زیر به ترتیب حروف الفبا چیده شده و نام هر شهر ملاک بوده است.  

 

دوره اول: انتخابات در ۲۴ اسفند ۱۳۵۸- افتتاح مجلس در ۷ خرداد ۱۳۵۹

رشت: حسن لاهوتی اشکوری (در ۷ آبان ۱۳۶۰ درگذشت و به جایش در انتخابات میان‌دوره ای، سیدداود مصطفوی سیاهمزگی انتخاب شد)، رضا رمضانی خورشیددوست، محمد خزاعی ترشیزی و سیدداود مصطفوی سیاهمزگی

آستانه اشرفیه: محمدرضا امین ناصری

آستارا: محمد فرض پور ماچیانی

انزلی: ابوالقاسم حسینجانی (اعتبارنامه اش به خاطر تقلب، رد شد و به جایش در انتخابات میان‌دوره ای، محمدمهدی پورگل انتخاب شد)، محمدمهدی پورگل

تالش: سیدیونس عرفانی (در ۳ مرداد ۱۳۶۱ مرحوم شد و به جایش در انتخابات میان‌دوره ای، پسرش سیدمجتبی عرفانی انتخاب شد)، سیدمجتبی عرفانی

رودبار: مسلم میرزاپور کلشتری

رودسر: محمد حسینى‌نیا کجیدی

صومعه سرا: محمدتقى رنجبر چوبه

فومن: مصطفی فومنی حائری

لاهیجان: ارسلان انصاری

لنگرود: شهید سیف الله عبدالکریمی (در ۷ تیر ۱۳۶۰ به شهادت رسید و به جایش در انتخابات میان‌دوره ای، محمد جعفری لنگرودی انتخاب شد)، محمد جعفری لنگرودی

نمایندگان گیلانی در سایر شهرهای ایران:

کرج: جعفر شجونی

تنکابن: حسن یوسفی اشکوری

 

دوره دوم: انتخابات در ۲۶ فروردین ۱۳۶۳- افتتاح در ۷ خرداد ۱۳۶۳

رشت: سید ابوطالب حجازی کمساری، محمد خزاعی ترشیزی و سیدداود مصطفوی سیاهمزگی

آستارا: اسماعیل آهنی

آستانه: زین العابدین قربانی

انزلی: محمدمهدی پورگل

تالش: سیدمجتبی عرفانی

رودبار: سیدابوالحسن مخزن موسوی

رودسر: محمدمهدی رهبری املشی

صومعه سرا: محمدتقی رنجبر چوبه

فومن: سیدعباس صفوی کوهساره

لاهیجان: کامل خیرخواه

لنگرود: میرعلینقی سیدخاوری (در اواخر همین دوره، اعدام شد.)

نمایندگان گیلانی در سایر شهرهای ایران:

تهران: محمدمهدی ربانی املشی

 

دوره سوم: انتخابات در ۱۹ فروردین ۱۳۶۷ افتتاح در ۷ خرداد ۱۳۶۷

رشت: محمدباقر نوبخت، الیاس حضرتی، علیرضا خاک

آستارا: محمد فرض پور ماچیانی

آستانه: علی پورمحمدی فلاح

انزلی: سیدخلیل موشح

تالش: سیدابراهیم میرغفاری مریانی

رودبار: مسلم میرزاپور

رودسر: محمدمهدی رهبری املشی

صومعه سرا: محمدتقی رنجبر

فومن: محمدحسین افتخاری، (در ۶ تیر ۱۳۶۹ کشته شد و به جایش در انتخابات میان‌دوره ای، محمدرضا شفیعی انتخاب شد)، محمدرضا شفیعی کاس‌احمدانی

لاهیجان: کامل خیرخواه

لنگرود: پرویز صیقلی کومله

 

دوره چهارم: انتخابات در ۲۱ فروردین ۱۳۷۱- افتتاح در ۷ خرداد ۱۳۷۱

رشت: محمدباقر نوبخت، احمد نصرتی راد، الیاس حضرتی

آستارا: شاپور مرحبا

آستانه: حسن شاخصی

انزلی: عبدالغفار شجاع

تالش: سیدمجتبی عرفانی

رودبار: فرامرز گلشنی

رودسر: محمدمهدی رهبری املشی

صومعه سرا: قاسم رمضانپور نرگسی

فومن: محمدرضا شفیعی کاس‌احمدانی

لاهیجان: بهرام یعقوبی

لنگرود: پرویز صیقلی کومله

 

دوره پنجم: انتخابات در ۱۸ اسفند ۱۳۷۴ افتتاح در ۱۲ خرداد ۱۳۷۵

رشت: محمدباقر نوبخت، احمد رمضانپور نرگسی، الیاس حضرتی

آستارا: شاپور مرحبا

آستانه: حسن شاخصی

انزلی: عبدالغفار شجاع

تالش: بهمن محمدیاری

رودبار: فرامرز گلشنی

رودسر: محمدمهدی رهبری املشی

صومعه سرا: قاسم رمضانپور نرگسی

فومن: ناصر عاشوری

لاهیجان: کامل خیرخواه

لنگرود: حسن دهگان

 

دوره ششم: انتخابات در ۲۹ بهمن ۱۳۷۸ افتتاح در ۷ خرداد ۱۳۷۹

رشت: سیدمحمد مودب پور، محمدباقر نوبخت، احمد رمضانپور نرگسی

آستارا: حسن زحمتکش

آستانه: رضا صالح جلالی

انزلی: حسن خسته‌بند

تالش: عسکر اسلام‌دوست

رودبار: سلیم مرعشی

رودسر: داود حسن زادگان

صومعه سرا: محمدتقی رنجبر چوبه

فومن: رسول جماعتی مالوانی

لاهیجان: ایرج ندیمی

لنگرود: محمود اخوان بازارده

نمایندگان گیلانی در سایر شهرهای ایران:

تهران: الیاس حضرتی

 

دوره هفتم: انتخابات در ۹ اسفند ۱۳۸۲ – افتتاح در ۷ خرداد ۱۳۸۳

رشت: سیدمجتبی مودب پور، هاجر تحریری نیک صفت و رمضانعلی صادق زاده

آستارا: شاپور مرحبا

آستانه: کیانوش صادق دقیقی

انزلی: هادی حق شناس

تالش: بهمن محمدیاری

رودبار: عطاءالله حکیمی

رودسر: اسدالله عباسی

صومعه سرا: سیدکاظم دلخوش اباتری

فومن: ناصر عاشوری

لاهیجان: ایرج ندیمی

لنگرود: محمدعلی حیدری شلمانی

 

دوره هشتم: انتخابات در ۲۴ اسفند ۱۳۸۶ افتتاح در ۷ خرداد ۱۳۸۷

رشت: سیدعلی آقازاده دافساری، جبار کوچکی نژاد، حسن تأمینی لیچایی

آستارا: فرهاد دلقپوش

آستانه: سدمهدی صادق

انزلی: حسن خسته بند

تالش: بهمن محمدیاری

رودبار: صمد مرعشی

رودسر: اسدالله عباسی

صومعه سرا: سیدکاظم دلخوش اباتری

فومن: علی میرزایی فلاح آبادی

لاهیجان: یوسف قاسمی گولک

لنگرود: مهرداد بائوج لاهوتی

نمایندگان گیلانی در سایر شهرهای ایران:

تهران: حمید رسایی

 

دوره نهم: انتخابات در ۱۵ اسفند ۱۳۹۰ افتتاح در ۷ خرداد ۱۳۹۱

رشت: حسن تامینی لیچایی، غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی، جبار کوچکی نژاد

آستارا: صفر نعیمی رز

آستانه: محمدحسین قربانی

انزلی: حسن خسته بند

تالش: محمود شکری

رودبار: عطاءالله حکیمی

رودسر: محمدمهدی رهبری املشی

صومعه سرا: حمیدرضا خصوصی ثانی

فومن: ناصر عاشوری

لاهیجان: ایرج ندیمی

لنگرود: مهرداد بائوج لاهوتی

نمایندگان گیلانی در سایر شهرهای ایران:

تهران: حمید رسایی

 

دوره دهم: انتخابات در ۷ اسفند ۱۳۹۴ افتتاح در ۸ خرداد ۱۳۹۵

رشت: غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی، جبار کوچکی نژاد، محمدصادق حسنی جوریابی

آستارا: ولی داداشی

آستانه: محمدحسین قربانی

انزلی: حسن خسته بند

تالش: محمود شکری

رودبار: منوچهر جمالی سوسفی

رودسر: اسدالله عباسی

صومعه سرا: سیدکاظم دلخوش اباتری

فومن: محمدمهدی افتخاری

لاهیجان: ذبیح نیکفر لیالستانی

لنگرود: مهرداد بائوج لاهوتی

نمایندگان گیلانی در سایر شهرهای ایران:

تهران: الیاس حضرتی

 

 

 

 

ارسال دیدگاه