مقام معظم رهبری: در طول تاریخ، رنگ های گوناگون بر سیاست این کشور پهناور سایه افکند؛ اما رنگ ثابت مردم گیلان، رنگ ایمان بود.
دوشنبه 31 اردیبهشت 1397 - Monday 21 May 2018
محتوا
آیت الله شیخ باقر رسولی رشتی که بود؟

آیت الله شیخ باقر رسولی رشتی که بود؟

اشاره: آنچه در زیر می آید متنی است که توسط آیت الله حسن شمس گیلانی در کتاب علما و شعرای گیلان نگاشته شده است. این متن ظاهرا در سال ۱۳۲۶ یا ۱۳۲۷ نگارش یافته است. معاصریت و آشنایی شمس گیلانی با آیت الله رسولی سبب شد تا متنی را که او در کتابش درباره آیت […]

چهارشنبه 25 اسفند 1389 - 18:21

اشاره: آنچه در زیر می آید متنی است که توسط آیت الله حسن شمس گیلانی در کتاب علما و شعرای گیلان نگاشته شده است. این متن ظاهرا در سال ۱۳۲۶ یا ۱۳۲۷ نگارش یافته است. معاصریت و آشنایی شمس گیلانی با آیت الله رسولی سبب شد تا متنی را که او در کتابش درباره آیت الله رسولی نگاشته است را به طور کامل در اینجا ذکر کنیم:

آیت الله شیخ باقر رسولی رشتی از اکابر علمای گیلان و از برجسته گان آن دریار محسوب است و از شاگردان مرحوم میرزای نائینی است. مولانا مردی دانشمند و از رجال سیاسی شهر رشت صدمات زیادی متوجه او شده و از گیلان رنجیده مهاجرت به شهر تهران نموده و امروز از برجسته گان آن دیار و از مدرسین آن سامان است و تمام زندگی خود مشغول به ترویج احکام الهی بود در سنه ۱۳۲۶ آن جناب را دعوت به گیلان نمودند و با تجلیل تمام به شهر رشت که موطن اصلی او بود وارد شد که شاید از طرف گیلانیان وکیل گردد و چون دنیا همیشه مخالف با متدینین و رجال علم است و دسایس خارجی نگذاشت که مولانا وکیل گردد دوباره با عظمت تمام به تهران برگشت و الان در آن مکان مشغول به تدریس و ترویج است.

 

منبع: تاریخ علما و شعرای گیلان (مختصری از شرح حال رجال گیلان)، حسن شمس گیلانی، کتابفروشی و چاپخانه دانش؛ تهران، چاپ اول، ۱۳۲۷ ش، ص ۱۲۸٫

ارسال دیدگاه