مقام معظم رهبری: در طول تاریخ، رنگ های گوناگون بر سیاست این کشور پهناور سایه افکند؛ اما رنگ ثابت مردم گیلان، رنگ ایمان بود.
چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۰ - Wednesday 4 Aug 2021
محتوا
شصت و نهمین مراسم سالگرد مرحوم آیت الله سیدمهدی رودباری در رشت

شصت و نهمین مراسم سالگرد مرحوم آیت الله سیدمهدی رودباری در رشت

همزمان با مراسم شصت و نهمین سالگرد مرحوم آیت الله سید مهدی رودباری با حضور علما و بزرگان در مسجد جامع کاسه فروشان رشت برگزار شد. این مراسم در روز ۱۹ آذر ۱۳۹۴ مصادف با روز ۲۸ صفر و رحلت رسول خدا (ص) و شهادت امام حسن مجتبی (ع) برگزار شد.

سه‌شنبه 15 دسامبر 2015 - 21:04

مرحوم آیت الله سیدمهدی رودباری

مرحوم آیت الله سیدمهدی رودباری

همزمان با مراسم شصت و نهمین سالگرد مرحوم آیت الله سید مهدی رودباری با حضور علما و بزرگان در مسجد جامع کاسه فروشان رشت برگزار شد. این مراسم در روز ۱۹ آذر ۱۳۹۴ مصادف با روز ۲۸ صفر و رحلت رسول خدا (ص) و شهادت امام حسن مجتبی (ع) برگزار شد. 

مرحوم آیت الله سید مهدی رودباری از علمای ساکن رشت بود که برای حفظ و حراست از حوزه های علوم دینی رشت در زمان رضاخان و محمدرضا، زحمات بسیاری را متحمل شد. ایشان سالها در مسجد جامع کاسه فروشان رشت اقامه نماز جماعت و نماز جمعه می کرد و مدیریت مدرسه علمیه مهدویه رشت را نیز بر دوش داشت. 

در زمان رضاخان مدارس علوم دینی تعطیل شده بود و پس از شهریور ۱۳۲۰ در جنب مسجد کاسه فروشان مدرسه ای بود به نام مدرسه حاج علی اکبر که مخروبه شده بود، ایشان در صدد برآمد در آن جا مدرسه ای جهت طلاب احداث نماید. لذا با اجازه مرجع تقلید وقت آیت ا…العظمی سیدابوالحسن اصفهانی مدرسه را با کمک های  مردمی وجوه سهم امام علیه السلام که اجازه آن را جهت هزینه کردن داشتند مدرسه مزبور احداث گردید به نام مدرسه علوم دینی مهدویه که در آن مدرسه طلاب از نقاط مختلف و روستاهای اطراف رشت برای تحصیل علوم دینی به مدرسه مذکور آمدند و تحصیل علوم دینی نمودند که اکنون اغلب آنان ائمه جمعه و امامت مساجد را به عهده دارند که به این شرح اند آقایان: عبدالله خائفی، سیدمجتبی رودباری، صادق احسان بخش ، سید موسی حجتی، سید محمد حجتی شفتی، طاهر شرفی، سید کاظم میرعبدالعظیمی، سید عبدالله اسحاقی، شیخ محمود قاهری، سید داود مصطفوی، شیخ مختار ظهیـری و…

آیت ا… سیدمهدی رودباری در تاریخ ۹ آذر ۱۳۲۷ ش مطابق با ۲۸ صفر ۱۳۶۸ هجری قمری دار فانی را وداع نمود و با اینکه بیش از ۶۰ سال از رحلت ایشان می گذرد همه ساله در سالگرد ایشان در ۲۸ صفر مراسمی در مسجد کاسه فروشان رشت با حضور علما و بزرگان برگزار می گردد.

گفتنی است که این عالم بزرگ پسرعموی پدر آیت الله سیدمجتبی رودباری است که اکنون در قید حیات هستند و در مسجد صفی رشت اقامه جماعت می کنند.

 

مزار مرحوم آیت الله سیدمهدی رودباری در مسجد کاسه فروشان رشت

مزار مرحوم آیت الله سیدمهدی رودباری در مسجد کاسه فروشان رشت

ارسال دیدگاه

*

code