مقام معظم رهبری: در طول تاریخ، رنگ های گوناگون بر سیاست این کشور پهناور سایه افکند؛ اما رنگ ثابت مردم گیلان، رنگ ایمان بود.
چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ - Wednesday 14 Apr 2021
محتوا
زندگی نامه آیت الله سید محمدحسن مرتضوی لنگرودی

زندگی نامه آیت الله سید محمدحسن مرتضوی لنگرودی

فقیه پرهیزگار آیت الله العظمی سید محمدحسن مرتضوی لنگرودی از شاگردان برجسته آیت الله بروجردی و امام خمینی بود که از بزرگان مدرسین حوزه علمیه قم به حسب می آمد.

چهارشنبه 6 ژانویه 2016 - 21:30

آیت الله سید محمدحسن مرتضوی لنگرودی فرزند آیت الله سید مرتضی لنگرودی در سال ۱۳۵۰ هـ ق برابر با ۱۳۱۰ شمسی در خانواده­ای اهل علم و فضیلت در نجف اشرف دیده به جهان گشود. سید محمدحسن تحصیلات خود را از مکتب­خانه در نجف آغاز نمود. سپس به همراه پدر به ایران بازگشت. زیرا حکومت وقت عراق مکتب­خانه­ها را تعطیل کرده و مدارس جدید تأسیس نموده بود. اهل علم نیز حاضر نبودند فرزندان خود را به مدارس دولتی بفرستند. ازاین­رو، سید محمدحسین به همراه خانواده در سال ۱۳۶۰ هـ. ق به تهران مهاجرت کرد و چندی در مدارس جدید به تحصیل پرداخت. پس از آن پدر بزرگوارش آیت الله سید مرتضی مرتضوی لنگرودی، مدرسه حاج ابوالفتح را احیا نمود و وی نیز در آن مدرسه مشغول به تحصیل علوم دینی گردید. آیت الله لنگرودی دروس سطح را در تهران گذراند. آن­گاه برای تکمیل دروس راهی حوزه علمیه قم گردید. وی در قم در درس حضرات آیات: بروجردی، سید مرتضی لنگرودی، سید محمدرضا گلپایگانی، امام خمینی، میرزا هاشم آملی، سید محمد محقق داماد، شیخ محمدعلی اراکی شرکت کرد. همچنین در درس تفسیر علامه طباطبایی شرکت نمود و بهره برد. سپس راهی نجف اشرف گردید و از محضر حضرت آیت الله خویی بهره­ مند شد. این فقیه فرزانه ضمن تحصیل و تدریس به تألیف و تحقیق می­پرداخت که از آن جمله می­توان به الدر النضید، الطهاره، الصلاه و الخمس اشاره کرد.

ایت الله سید محمد حسن لنگرودی (۱۹)

ارسال دیدگاه

*

code