مقام معظم رهبری: در طول تاریخ، رنگ های گوناگون بر سیاست این کشور پهناور سایه افکند؛ اما رنگ ثابت مردم گیلان، رنگ ایمان بود.
چهارشنبه ۲ تیر ۱۴۰۰ - Wednesday 23 Jun 2021
محتوا
زندگي نامه شهيد احمد رضا مظلومی

زندگي نامه شهيد احمد رضا مظلومی

دوم آذر 1342، درروستاي رودپشت از توابع شهرستان رشت متولد شد . پدرش محمد ، کشاورز بود و مادرش مونس نام داشت . دانشجوي رشته الهيات دانشکده شهید محلاتی قم و پاسدار بود . سال 1364، ازدواج کرد که ثمره آن يک دختر است . ششم خرداد 1366، با سمت مسوول تبليغات خارجی سپاه در […]

جمعه 25 نوامبر 2011 - 00:14


دوم آذر 1342، درروستاي رودپشت از توابع شهرستان رشت متولد شد . پدرش محمد ، کشاورز بود و مادرش مونس نام داشت . دانشجوي رشته الهيات دانشکده شهید محلاتی قم و پاسدار بود . سال 1364، ازدواج کرد که ثمره آن يک دختر است . ششم خرداد 1366، با سمت مسوول تبليغات خارجی سپاه در شهر صور لبنان بر اثر انفجار بمب در اتومبيل توسط صهيونیستها به شهادت رسيد . مدفن وي در زادگاهش واقع است .

شهيد احمدرضا مظلومي زيباترين چيز را در برخورد نخست با مردم به آنها هديه مي داد و آن لبخندي دل نشين بود كه در اعماق وجود هر انساني مي نشست. شهيد علاقه وافري به فراگرفتن علوم گوناگون، به خصوص علوم ديني و مذهبي از خود نشان مي داد. ايشان سعي مي نمود تا در كنار علم، ايمان و تقوا را نيز در وجودش تقويت نمايد. وي خدمتگذاري به محرومان را از وظايف خود ميدانست. ديگران از معاشرت با او لذّت مي بردند. چون در اثر مصاحبت با او، آرامشي خاص احساس مي كردند.

ايشان از بانيان احداث انجمن اسلامي در مسجد جامع رود پشت خشكبيجار بود و در هر فرصتي كلاسهاي مسائل عقيدتي و سياسي را در آنجا داير مي كرد و در زمينه اداي فريضه امر به معروف و نهي از منكر، نهايت جهد و تلاش را داشت. شهادت در راه خدا و انقلاب نيز آرزوي هميشگي اش بود.

شهيد در اين باره مي نويسد:« وقتي که ناراحت هستم دل را با خواندن قرآن تسکين مي دهم»

به هر حال همسر و يگانه کودک شهيد مظلومي از ديار نيستي به دنياي باقي شتافتند و او را تنها گذاشتند اما نه تنهاي تنها . او خداي خود را داشت و از آنجائيکه با بجا آوردن نافله هاي شب خود را به خداي خويش نزديک کرده بود . خداوند صبري ايوب وار به او عطا کرده به حدي که صبر و استقامت شهيد ، زبانزد خاص و عام بود.

شهيد گرانقدر بعد از اربعين عزيزانش به سرحدات غرب کشور شتافت و چند ماهي در مناطق جنگي شهر اروميه در خدمت به رزمندگان اسلام اداي وظيفه کرد .

او در کمال ناراحتي هرگز علم و دانش را فراموش نکرد . بطوريکه اکثر اوقات مشغول مطالعه بود. شهيد هميشه از مصيبتهائي که بر جهان اسلام خصوصاً مردم لبنان و کشورهاي منطقه ، از طرف آمريکاي جهانخوار وارد مي شد رنجور خاطر بود . ودوست داشت که در کنار مردم لبنان به مبارزه بپردازد . واين عمق بينش ايشان را نشان مي داد .

شهيد در وصيت نامه اش مطلب فوق را تأئيد مي کند آنجا که نوشته است :

«چگونه انسان مي تواند بنشيند و ببيند که زنان و کودکان و پيرمردان و بالاخره اقشار مسلمان و مردم با ايمان لبنان زير آتشهاي توپ و گلوله آمريکا – فرانسه – انگليس – اسرائيل و شوروي و تمامي متجاوزين قرار بگيرد و به زندگي راحت بپردازد….

دلم آرام نمي گيرد چگونه اينها را ببينم و بنشينم . نمي توانم ، نمي توانم ، مي خواهم بروم و دلم را آرامش دهم مي خواهم به نداي آن مظلوم هميشه تاريخ که صدايش در تمامي دورانها به گوش آدم مي رسد که «آيا کسي است مرا ياري کند؟» لبيک بگويم ، مي خواهم که تلافي تمامي جنايتکاران تاريخ را از جانيان امروز که نمايندگان آنها هستند بگيرم، مي خواهم بروم به آن لياقت واقعي خود برسم . خدايا خودت مي داني که چقدر در راه سازندگي خويش در تلاشم»

سرانجام شهيد مظلومي در دي ماه 65به لبنان عزيمت وبه عنوان مسئول تبليغات خارجي سپاه شروع به فعاليت کرد.

از فعاليتهاي شهيد در لبنان برگزاري مسابقات و کلاسهاي قرآن و احکام بود که خود نيز به عنوان مربي قرآن خصوصاً براي فرزندان شهيدان لبناني نقش به سزائي را در اشاعه فرهنگ قرآني ايفا نمود. شرکت فعال در کنفرانس قرآن که در بدو ورود ايشان به لبنان و با شرکت علماء علوم قرآني لبنان برگزار گرديد از جمله موارد قابل ذکر است .

شهيد مظلومي تشکل دادن به نيروهاي لبناني عليه اسرائيل را محور تمام فعاليتهاي خود قرار داد و براي تحقق بخشيدن به اين امر با دلسوزي خارق العاده اي بطور شبانه روزي کار کرد که در اين ارتباط ديدار او با علماء و شخصيتهاي لبناني وارتباط پي گير و مستمر با آنها براي برنامه ريزي راهپيمائي روز جهاني قدس از جمله موارد شايان ذکر مي باشد.

شهيد همچنين در بين عامه مردم لبنان خصوصاً جوانان حاضر مي شد وبا آنان ارتباط نزديک و مداومي را برقرار مي کرد. تا بدينوسيله آنان راد عليه اسرائيل بسيج نمايد. لازم ذکر است که خود نيز آمادگي کامل براي ضربه زدن به رژيم صهيونيستي را داشت به طوري که چندين بار درخواست عمليات استشهادي را نموده بود .

و خلاصه اينکه تلاش بي وقفه شهيد مظلومي وديگر همکارانش در ماه مبارک رمضان در ايجاد شور و حالي غير قابل تحرير در مردم جنوب لبنان که از عمق عقايد اسلامي آنان نشأت مي گرفت توانمندي و اوجگيري حرکت اسلامي را در پي داشت . ايشان توانستند عده زيادي از مردم را به صحنه آورده و در مساجد و حسينيه ها سازماندهي نمايند. وبا شرکت در راهپيمائي روز جهاني قدس حرکت اسلامي رابا عظمت و اُبهت زايدالوصفي متبلور نمايد که بنا به گفته برادران در سپاه لبنان روز جهاني قدس  در آن سال (66) نسبت به سالهاي قبل از شکوه و عظمت بيشتري برخوردار خواهد بود.

دشمنان اسلام و صهيونيستهاي نژاد پرست که تاب تماشاي منظره تبلور حرکت اسلامي را نداشتند در صدد تهيه و اجراء توطئه اي بودند تا اولاً تغيير جهتي در روند تبليغات مثبت آنروز ايجاد نمايند ثانياً از مسئولين و دست اندرکاران حزب ا…انتقام بگيرند و با اينکار موجب خالي شدن صحنه از وجود مؤمنين گردند . ثالثاً شيريني حرکت عظيم روز جهاني قدس را به کام شيعيان خصوصاً امت حزب ا… لبنان تلخ نمايند . به همين منظور در ساعت 10/30 دقيقه صبح روز يکشنبه مورخ 1366/4/3 مصادف با 25 ماه رمضان المبارک 1407 که روزي فراموش نشدني در تاريخ مبارزات ملت لبنان بود در شهر صور لبنان و در نزديکي سرزمين قدس در حاليکه دو روز از روز جهاني قدس مي گذشت مظلومي را با لب تشنه به مانند مولايش و توسط بمبي که در ماشين وي جاسازي نموده بودند به شهادت رساندند و شهيد مظلومي در سن 24سالگي ، پس از مدتها ايثار و فداکاري رداي خونين شهادت را بر دوش کشيد و به لقاء حق پيوست.

ارسال دیدگاه

*

code