مقام معظم رهبری: در طول تاریخ، رنگ های گوناگون بر سیاست این کشور پهناور سایه افکند؛ اما رنگ ثابت مردم گیلان، رنگ ایمان بود.
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ - Friday 23 Feb 2024
محتوا
آیت الله فلاحتی در یادواره ۱۷۴ شهید شهرستان خمام و بزرگداشت شهید آیت الله حاج ملامحمد خمامی: آیت‌الله ملامحمد خمامی در روزگاری پناهگاه مردم گیلان بودند/ غرب‌گرایان نگذاشتند ایشان بیشتر شناخته شود + تصاویر

آیت الله فلاحتی در یادواره ۱۷۴ شهید شهرستان خمام و بزرگداشت شهید آیت الله حاج ملامحمد خمامی: آیت‌الله ملامحمد خمامی در روزگاری پناهگاه مردم گیلان بودند/ غرب‌گرایان نگذاشتند ایشان بیشتر شناخته شود + تصاویر

آیت‌الله رسول فلاحتی امروز در مراسم یادواره ۱۷۴ شهید شهرستان خمام، همزمان با چهلمین روز تدفین شهید گمنام و بزرگداشت شهید آیت‌الله ملامحمد خمامی در روز چهارشنبه ۴ بهمن ۱۴۰۲ش، با بیان اینکه …

سه‌شنبه 24 ژانویه 2023 - 19:27

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان گیلان و امام جمعه رشت؛ آیت‌الله رسول فلاحتی امروز در مراسم یادواره ۱۷۴ شهید شهرستان خمام، همزمان با چهلمین روز تدفین شهید گمنام و بزرگداشت شهید آیت‌الله ملامحمد خمامی در روز چهارشنبه ۴ بهمن ۱۴۰۲ش، با بیان اینکه علماء و فرهیختگانِ منطقه باعث افتخار استان هستند اظهار داشت: آیت‌الله ملامحمد خمامی از شخصیت‌های برجسته گیلان بودند؛ ایشان در سال ۱۲۱۳ و قبل از میرزاکوچک جنگلی به دنیا آمدند و آغازِ دوران طلبگی در رشت درس می‌خواندند سپس به نجف رفتند تا اینکه سال ۱۲۵۲ مجدداً به گیلان بازگشتند و در رشت ساکن شدند.

نماینده ولی‌فقیه در استان گیلان با اشاره به اینکه بعضی از دانشمندان در آثار خود از شهید آیت‌الله ملامحمد خمامی یاد کرده و زندگینامه او را نوشتند افزود: ایشان در تراز علمایی همچون آقا سید محمد باقر شفتی بودند.

آیت‌الله فلاحتی ادامه داد: تا زمانی‌که حکومت اسلامی استقرار نمی‌یافت، اجرای حدود الهی ناممکن بود اما در آن زمان، ۲ تن از علمای شیعه اجرای حدود می‌کردند که یکی از آن‌ها آقا سید محمد باقر شفتی و دیگری آیت‌الله ملامحمد خمامی در رشت بود.

امام جمعه رشت با اشاره به شجاعت آیت‌الله ملامحمد خمامی گفت: در دوره استبداد، عده‌ای از غرب‌گرایان قبل از حکومت رضا قلدر، ادعای اداره کشور بر مبنای حکومت مشروطه را داشتند اما بزرگانی همچون مرحوم شیخ فضل‌الله نوری، شیخ حسن مجتهد تبریزی و مرحوم خمامی معتقد بودند که این غرب‌رفته‌ها نیز به‌مانند بیگانگان به کشور ضربه خواهند زد و در ادامه علماء بزرگ ما خواستار حکومت “مشروطه مشروعه” با رعایت اصول دین شدند.

وی ادامه داد: در آن زمان، در استان گیلان نیز عده‌ای غرب‌گرا و کسانی‌که برای تحصیل به اروپا و روسیه رفته بودند، با علماء مخالفت می‌کردند اما در ادامه متوجه شدند که مرحوم خمامی فریب نمی‌خورد.

نماینده ولی‌فقیه در استان گیلان با بیان اینکه آیت‌الله ملامحمد خمامی در آن زمان پناهگاه مردم بودند افزود: ایشان بسیار غیور و شجاع بودند و در برابر روس‌ها نیز ایستادگی می‌کردند؛ ایشان حتی از میرزای جوان حمایت کرده و جزو هیئت اتحاد اسلام شدند و دشمنان که‌ متوجه مقاومت ایشان در برابر روس‌ها و قدرت مرکزی شده بودند، راهی جز ترور او نیافتند و ایشان را در منزلش به شهادت رساندند؛ پس از شهادت ایشان، در رشت و گیلان عزای عمومی اعلام شد.

آیت‌الله فلاحتی با اشاره به اینکه غرب‌گرایان نگذاشتند آیت‌الله ملامحمد خمامی این مرد بزرگ، بیشتر شناخته شود تاکید کرد: ایشان از علمای تراز اول شیعه بودند که به شهادت رسیدند.

امام جمعه رشت با اشاره به موقعیت مهم گیلان به‌عنوان دروازه ورود به اروپا در آن‌زمان گفت: مردم این استان با وجود چنین موقعیتی اما همواره نجیب و باصلابت بودند و هرکسی که برای دفاع از نوامیس و عزت کشور قیام می‌کرد مردم گیلان همواره او را حمایت می‌کردند.

وی با اشاره به اینکه مردم گیلان، منسجم و یکپارچه در پیروزی انقلاب اسلامی نیز نقش‌آفرین بودند عنوان کرد: اگر امروز جوانان قهرمانی همچون شهید حججی این‌چنین از خودگذشتگی و شهامت از خود نشان دادند و سربلند شدند در واقع از بزرگانی همچون آیت‌الله ملامحمد خمامی درس گرفتند.

نماینده ولی‌فقیه در استان گیلان با بیان اینکه افتخاری که امروز از آنِ ملت ایران است، تاریخِ ایران به خود ندیده است گفت: ایرانِ امروز دارای قدرت و معنویت است و هیچ قدرتِ جهانی جرات حمله به این کشور را ندارد‌.

آیت‌الله فلاحتی با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی در سایه تلاش امامین انقلاب به جایی رسید که امروز مردمِ ایران در برابر قدرت‌ها ایستاد‌ه‌اند افزود: آمریکا امروز در بسیاری از کشورها پایگاه نظامی دارد و هر کشوری را که بخواهد هدف قرار می‌دهد اما جرات نگاه کج به ایران را ندارد و در این ایام نیز بارها به ایران پیام می‌دادند که در حوادث غزه دخالت نکنیم اما بدانند که جمهوری اسلامی در صورت مقتضی و نبود مانع، همچنان از ملت فلسطین حمایت خواهد کرد‌.

امام جمعه رشت به مقاومت و صبر بی‌نظیر ملت ایران اشاره و بیان کرد: عزت، قدرت و امید ملت‌ها به ایرانیان در سایه مجاهدت شهدا و امام عزیز بوده است البته مردمِ ما هم نشان دادند که از راه امام برنگشته‌اند و شاهد رشد گرایش‌ به ارزش‌ها و انقلاب هستیم.

 

 

منبع: پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان گیلان و امام جمعه رشت

http://r-falahati.ir/?p=35824

ارسال دیدگاه

enemad-logo