مقام معظم رهبری: در طول تاریخ، رنگ های گوناگون بر سیاست این کشور پهناور سایه افکند؛ اما رنگ ثابت مردم گیلان، رنگ ایمان بود.
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ - Saturday 18 May 2024
محتوا
همایش «تحریف ظالمانه امام خمینی» برگزار شد

همایش «تحریف ظالمانه امام خمینی» برگزار شد

اختتامیه همایش تحریف ظالمانه (بازکاوی پدیده تحریف امام خمینی) شامگاه ۱۱ خرداد ۱۴۰۲ در شهر مقدس قم با سخنرانی حجت‌الاسلام و المسلمین استاد سیدحمید روحانی، رئیس بنیاد تاریخ پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی و آیت‌الله غلامرضا فیاضی، عضو مجلس خبرگان رهبری، برگزار شد. 

یکشنبه 4 ژوئن 2023 - 13:50

 

همزمان با سالگرد ارتحال امام خمینی و به مناسبت شصتمین شصتمین سالگرد قیام خونین ۱۵خرداد ۱۳۴۲، اختتامیه همایش تحریف ظالمانه (بازکاوی پدیده تحریف امام خمینی) شامگاه پنشجنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۲ در محل مجتمع فرهنگی نور در شهر مقدس قم با سخنرانی حجت‌الاسلام و المسلمین استاد سیدحمید روحانی، رئیس بنیاد تاریخ پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی و آیت‌الله غلامرضا فیاضی، عضو مجلس خبرگان رهبری، برگزار شد.

با حضور علما، نخبگان و طلاب حوزه قم و دانشجویان از جمله آیت‌الله محمود رجبی، رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره)، حجت الاسلام و المسلمین دکتر روح الله شاکری، رئیس دانشگاه معارف اسلامی و… برگزار شد. این جلسه به‌همت جمعی از مراکز تخصصی و پژوهشی حوزه قم بنیاد تاریخ پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی دفتر قم، موسسه مطالعات مبارزات اسلامی گیلان (رنگ ایمان)، موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره)، دفتر امام خامنه ای در قم، جشنواره علامه حلی، نشریه افق حوزه، دانشگاه معارف اسلامی و… برگزار گردید. 

در این مراسم از کتاب‌های «دفتر پنجم نهضت امام خمینی» اثر استاد سیدحمید روحانی و «قیام ۱۵ خرداد طلیعه نهضت امام خمینی» اثر دکتر مظفر نامدار رونمایی شد. این دو اثر جدیدترین آثار بنیاد تاریخ‌پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی است. دفتر پنجم کتاب نهضت امام خمینی به ابعاد شخصیت آیت الله شهید سیدمصطفی خمینی می‌پردازد. 

 

کتاب «قیام پانزده خرداد طلیعه نهضت امام خمینی» مجموعه‌ای از مهم‌ترین مقالات سردبیر فصلنامه تخصصی پانزده خرداد، دکتر مظفر نامدار است که به اهتمام سهراب مقدمی شهیدانی به جامعه علمی و فرهنگی کشور عرضه شده و ابعاد کم‌تر گفته شده‌ای را از این حرکت خروشان ملت ایران تبیین کرده است. از جدیدترین آثار بنیاد تاریخ‌پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی است که در ۳۳۶ صفحه به جامعه فرهیختگان عرضه شده است.

سلسله‌نشست‌های تخصصی هشت‌گانه همایش «تحریف ظالمانه» در آستانه ارتحال امام خمینی و شصتمین سالگرد قیام پانزده خرداد برگزار شد.

موضوعات تخصصی این همایش عبارت بودند از: اندیشه اقتصادی امام خمینی، تحریف امام؛ چرایی و چگونگی، ابعاد رسانه‌ای پدیده تحریف امام خمینی(ره)، ابعاد تاریخی پدیده تحریف امام خمینی(ره)، تحریف امام زمینه‌ها، روش‌ها، آسیب‌‌ها، الگوی مواجهه گونه‌شناسی تحریف شخصیت و اندیشه امام خمینی (ره).

در این نشست‌ها اساتید حوزه و دانشگاه حضور داشتند: دکتر مظفر نامدار، دکتر فیروز اصلانی، محمدمهدی حقانی، مهدی ابوطالبی، حجت‌الاسلام و المسلمین پاینده‌، محمد صادقی، حجت‌الاسلام سعید صلح میرزائی، حجت‌الاسلام محمدرضا باقرزاده، حسن ابراهیم‌زاده، حجت‌الاسلام محمدجواد نوروزی، حجت‌الاسلام سیدرضا رضی، حجت‌الاسلام ذبیح‌الله نعیمیان، حجت‌الاسلام نصرالله آقاجانی، حجت‌الاسلام محسن قنبریان، حجت‌الاسلام دکتر مرتضی عبداللهی، اشرف جناتی و مریم صادقی پری از جمله سخنرانان این نشست‌ها بودند.

 

استاد سیدحمید روحانی: “ساکتین در برابر تحریف امام” در گناه تحریف‌گران شریک‌اند

رئیس بنیاد تاریخ‌پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی گفت: در برابر تحریف‌ها و دروغ‌پردازی‌ها نباید ساکت بمانیم و بی تفاوت باشیم؛ آنها که در برابر این دروغ‌ها نسبت به امام سکوت می‌کنند، در گناه تحریف‌گران شریک‌اند.

حجت‌الاسلام و المسلمین سیدحمید روحانی رئیس بنیاد تاریخ‌پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی در همایش تحریف ظالمانه (بازکاوی پدیده تحریف امام) که شامگاه ۱۱ خرداد در شهر قم برگزار شد، با عذرخواهی از اینکه به‌دلیل کسالت نتوانست در قم حضور یابد و سخنرانی وی بصورت ویدئویی منتشر شد، درباره سربرآوردن جریان باطل در برابر جریان حق، اظهار داشت: با نگاهی به تاریخ متوجه می‌شویم هرگاه دلاورمردان پایداری  در راستای آرمان‌های اسلام و حق حرکت کرده‌اند، عده‌ای در مقابل آنها همواره کارشکنی‌ کردند. 

وی با اشاره به ماجرای گوساله سامری در زمان رسالت حضرت موسی، گفت: جریان کفر در برابر دعوت جریان یکتاپرستی به رهبری حضرت موسی(ع) مردم را به سمت پرستش یک گوساله سوق داد؛ در زمان بعثت پیامبر، وقتی نتوانستند حرکت و نهضت الهی را در هم بشکنند، به تحریف روی آوردند و با ساخت مسجد ضرار قصد داشتند در برابر مسجدالنبی مقابله کنند؛ در زمان امیرالمومنین(ع) وقتی جریان معاویه نتوانستند در برابر ایشان بایستند، در جنگ صفین قرآن بالای نیزه کردند تا از این طریق جنگ را به مذاکره تبدیل کنند. 

حجت‌الاسلام روحانی این روش را شیوه‌ای دانست که همیشه دشمنان راه حق و دشمنان راه مردم تلاش می‌کردند با تحریف و تحریم، راه حق را به بن‌بست بکشانند و مانع پیش‌روی آن شوند، گفت: در عصر ما سید جمال‌الدین اسدآبادی شخصیتی بود که ۵۰ سال از زمان خودش جلوتر بود و صدای پای استعمارگران را می‌شنید اما وی را با عناوین مختلفی تحریف کردند؛ یا شیخ فضل‌الله نوری که منادی آزادی و مخالف استبداد بود را یک شخصیت ضدّ آزادی و یا مرحوم آیت‌الله کاشانی که ضد انگلیسی بود و حتی انگلستان برای سرِ وی جایزه تعیین کرده بود را انگلیسی جلوه می‌دادند. 

رئیس بنیاد تاریخ‌پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی با اشاره به کارشکنی در مسیر نهضت امام خمینی، اظهار داشت: بسیاری از دشمنان به‌دنبال این بودند که راه ایشان را مسیری غلط نشان دهند و بدین جهت حرکت مختلفی را علیه امام خمینی(ره) انجام دادند؛ وقتی قیام ۱۵ خرداد رخ داد و رژیم شاهنشاهی مردم را به شهادت رساند، جوسازی‌ها فوراً علیه امام شروع شد و گفتند که امام خمینی(ره) باعث این موضوع شده است و مردم را به کشتن داده است!

 

وی با بیان اینکه اگر راه امام در جامعه جا بیفتد و مردم با خط امام آشنایی بیشتری داشته باشند، استکبار جهانی از بین خواهد رفت و دشمنان از این موضوع بیم دارند، تصریح کرد: به نظر بنده دشمنان امام خمینی(ره) به چندین دسته تقسیم می‌شوند؛ دسته اول کسانی هستند که فهم و سواد کافی ندارند و نمی‌توانند امام (ره) را درک کنند و آگاهی نسبت به زندگی این شخصیت بزرگ ندارند. دسته دوم مدعیان اسلام هستند که همیشه کارشان این بوده طوری جلوه دهند که از امام خمینی(ره) بیشتر متوجه می‌شوند و خود را بالاتر می‌دانند؛ دسته سوم شامل کسانی است که همواره فکر می‌کنند اسلام شناس‌ بهتری هستند و بدین جهت مسائلی مطرح می‌کنند که نشان می‌دهد امام(ره) اطلاعات کافی نسبت به اسلام نداشته است. دسته چهارم انجمن‌ حجتیه است؛ آن‌ها که معتقد هستند تا وقتی که امام زمان (عج) نیامده نباید قدمی برداشته شود. 

حجت‌الاسلام روحانی دسته پنجم را لیبرال‌ها و سکولارها دانست که برخی از آن‌ها مأموریت دارند و به بیگانگان وابسته‌اند و هرچه که رؤسای آن‌ها امر می‌کنند اجرا می‌کنند و بخش دیگری از لیبرال‌ها مقابل کاخ سفید صف بسته‌ و تأکید دارند که اگر ارتباطی با آمریکا نداشته باشیم نمی‌توانیم به حیات خود ادامه دهیم، گفت: ملت ما طی این چهار دهه ثابت کردند بدون وابستگی به شرق و غرب هم می‌توان استقلال داشت و افتخارآفرینی کرد.

رئیس بنیاد تاریخ‌پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: برخی دیگر از آن‌ها لیبرال‌هایی هستند که سعی می‌کنند در لباس دوست، نقشه‌هایشان را دنبال کنند و با استفاده از نقشه‌هایشان به امام خمینی(ره) لطمه می‌زنند. برخی هم با تحریف تلاش می‌کنند بگویند انقلاب اسلامی نقشه آمریکا بوده است! آمریکا می‌تواند در کشوری انقلاب کند اما کسانی را برای رأس کار انتخاب می‌کند که دست نشانده خودشان هستند و در مسیر هرزگی، ظلم و فساد قدم بردارند.

وی راه امام خمینی(ره) را، راه حق و اسلام دانست که به همین خاطر دشمنان در طول این سال‌ها به دنبال تحریف ظالمانه ایشان بوده‌اند، گفت: تکلیف ما در مقابل این تحریفات این است که زندگی امام را مطالعه کنیم و ایشان را به درستی بشناسیم، شک و شبهه‌ای که امروزه در سطح جامعه مطرح است نتیجه این است که ما به درستی راه ایشان را نشناخته‌ایم و حتی نتوانستیم مردم را نسبت به این امام آگاه کنیم.

حجت‌الاسلام روحانی با بیان اینکه تا فرصت هست باید تلاش کنیم که صحیفه امام بخصوص پیام‌ها و ‌اعلامیه‌ها و سخنرانی‌های ایشان را بخوانیم و از این طریق امام برای ما آشکار می‌شود، متذکر شد: در برابر تحریف‌ها و دروغ‌پردازی‌ها نباید ساکت بمانیم و بی تفاوت باشیم؛ آنها که در برابر این دروغ‌ها بی تفاوت می‌‌مانند و سکوت می‌کنند، در گناه تحریف‌گران شریک‌اند.

رئیس بنیاد تاریخ‌پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: توجه به فرمایشات رهبر انقلاب درخصوص امام خمینی(ره) تکلیف مهم دیگر ما در جامعه امروزیست. رهبر معظم انقلاب همواره در بخشی از فرمایشات خود درخصوص زندگی امام سخن می‌گویند که متاسفانه برخی افراد با دقت به این سخنان توجه نکرده‌اند حال آنکه مقام معظم رهبری در دوران زندگی چه قبل از مقام ولایت و چه بعد از آن، تلاششان معرفی امام بود لذا بیانات ایشان درباره امام را باید مورد توجه قرار داد.

 

آیت‌الله غلام‌رضا فیاضی: امام خمینی غرب‌گرایی را موجب از یاد رفتن همه مفاخر گذشته می دانست

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: ما تا خودمان را پیدا نکنیم نمی‌توانیم به درستی زیست کنیم و عنوان غرب باید از تفکرات ما پاک شود و این‌ باعث می‌شود به اصل خود بازگردیم.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، آیت‌الله غلام‌رضا فیاضی نماینده مردم استان خراسان شمالی در مجلس خبرگان رهبری است و عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، در همایش  تحریف ظالمانه (بازکاوی پدیده تحریف امام) که شامگاه ۱۱ خرداد در شهر قم برگزار شد، با بیان اینکه مقام معظم رهبری در فرمایشاتشان تاکید کرده‌اند که تبری یک واجب فراموش شده است و در روایات معصومین (ع) نیز مکرر قید شده  کسی که ولایت ما را داشته باشد و تبری از دشمنان ما نداشته باشد، این ولایت سودی برای او نخواهد داشت گفت: بیش از ۷۰۰ آیه در قرآن راجع به تبری وجود دارد که می‌توان آن‌ها را به سه دسته  تقسیم کرد؛ دسته اول آیاتی که فلسفه تبری هستند یعنی اینکه چرا ما باید از کفار متنفر و بیزار باشیم.

آیت‌الله فیاضی با بیان اینکه دسته دوم آیاتی هستند که می‌گوید کفار متکبر هستند و فطرت انسان طوری است که از متکبرین نفرت دارد و نباید در کنار آن‌ها زیست، گفت: دسته سوم آیاتی است که می‌فرماید کافران کور و لال هستند؛ کدام انسان عاقلی دنبال این افراد می‌رود و از آن‌ها پیروی می‌کند. دسته بعدی آیاتی هستند که معتقدند کافران بهره‌ای از عقل و فهم نبرده‌اند؛ خدای متعال بر قلب این‌ها مهر زده که این‌ها منطق و عقل ندارند و گمراه هستند.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان این پرسش که آیا می‌شود مردم به سمت سمت کفاری بروند که قرآن این توضیحات را درباره آن‌ها داده‌ است و همواره تحت ولایت شیطان هستند و اقدامات آن‌ها همیشه در راستای اقدامات شیطان است، توضیح داد: کافران نمی‌توانند خیر مسلمین را بخواهند بدین جهت گاهی در ظاهر به دروغ قسم می‌خورند که خیرخواه هستند ولی قرآن معتقد است قسم‌ آن‌ها کذب است.

وی ادامه داد: قرآن در آیات دیگر معتقد است که کافران همواره به‌دنبال توطئه‌گری علیه مسلمانان هستند؛ اقداماتی که انجام می‌دهند الگوی خائنین و وعده‌هایشان همیشه کذب است. دشمنی این کافران از صدر اسلام در برهه‌های مختلف زمانی مشهود بوده است. 

این استاد حوزه علمیه به دسته دوم از آیاتی اشاره کرد که می‌گوید از کافران اطاعت و پیروی نکنید و با بیان اینکه ما نباید به آن‌ها تمایل پیدا کنیم، گفت: این آیات ترغیب می‌کند که باید در مقابل کفار ایستادگی کرد و نباید کوتاه آمد. نباید در مقابل آن‌ها دعوت به صلح و سازش کرد. دسته سوم آیاتی هستند که شبهات منافقین را جواب می‌دهد، قرآن بهانه‌های افرادی که معتقد هستند برای رسیدن به سعادت نیازمند پیروی از کفار هستیم را پاسخ می‌دهد.

آیت‌الله فیاضی با اشاره به اینکه در صحیفه امام خمینی(ره) ذکر شده است که طی ۵ دهه ابتدایی قرن گذشته، بدترین اوقات بر مملکتمان گذشته و کفار همه قشرها را به خدمت گرفته بودند و ما را از خود تهی کرده بودند، اظهار داشت: در ادامه صحیفه امام خمینی(ره) آمده است که آن‌ها با تبلیغاتشان ما را طوری غرب زده کردند که همه مفاخر خودمان از یادمان رفت و برای خودمان شأنی قائل نبودیم. مردم به تفکری رسیده و معتقد بودند برای همه امورات کشور باید وابسته به غرب باشند.

عضو مجلس خبرگان رهبری در پایان تصریح کرد: ما تا خودمان را پیدا نکنیم نمی‌توانیم به درستی زیست کنیم و عنوان غرب باید از تفکرات ما پاک شود و این‌ باعث می‌شود به اصل خود بازگردیم. امیدواریم این روح تبری درحدی در وجود ما قوی باشد که اسلام واقعی و راه معصومین(ع) لطمه و صدمه نبیند تا این انقلاب را بدست صاحب واقعی یعنی امام زمان(عج) بسپاریم.

 

 

خبرگزاری تسنیم.

ارسال دیدگاه

enemad-logo