مقام معظم رهبری: در طول تاریخ، رنگ های گوناگون بر سیاست این کشور پهناور سایه افکند؛ اما رنگ ثابت مردم گیلان، رنگ ایمان بود.
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ - Saturday 24 Feb 2024
محتوا
معرفی کتاب سفیر شیعه در غرب، حجت الاسلام و المسلمین محمد محققی لاهیجی

معرفی کتاب سفیر شیعه در غرب، حجت الاسلام و المسلمین محمد محققی لاهیجی

استاد محمد محققی (۱۲۹۰-۱۳۴۸ه.ش) متولد لاهیجان، استاد فلسفه و حکمت اسلامی و پایه‌گذار مسجد امام علی(علیه‌السلام) در هامبورگ و نخستین امام جماعت آن مسجد بود. وی دروس حوزوی را در رشت، تهران، مشهد و قم دنبال کرد و نیز در مدرسه‌ی دارالفنون به تحصیل پرداخت.

یکشنبه 13 ژوئن 2021 - 14:20

نام کتاب: سفیر شیعه در غرب

زیر عنوان: حجت الاسلام و المسلمین محمد محققی لاهیجی

نام نویسنده: حجت الاسلام و المسلمین دکتر حمیدرضا ترابی گیلانی، مدیر آکادمی اسلامی و مسئول حوزه علمیه هامبورگ

با مقدمه: آیت‌الله رضا رمضانی گیلانی، دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) و رئیس سابق مرکز اسلامی هامبورگ و نماینده سابق ولی فقیه در آلمان

ناشر: مرکز اسناد انقلاب اسلامی

تاریخ انتشار: زمستان ۹۹

چاپ جاری: اول

قیمت: ۴۵۰۰۰۰ ریال

شمارگان: ۵۰۰

تعداد صفحات: ۲۶۰

نوع جلد: شومیز

قطع: رقعی

شابک: ۹۷۸-۶۲۲-۹۵۱۸۵-۶-۴

 

معرفی اجمالی:

استاد محمد محققی (۱۲۹۰-۱۳۴۸ه.ش) متولد لاهیجان، استاد فلسفه و حکمت اسلامی و پایه‌گذار مسجد امام علی(علیه‌السلام) در هامبورگ و نخستین امام آن بود. وی دروس حوزوی را در رشت، تهران، مشهد و قم دنبال کرد و نیز در مدرسه‌ی دارالفنون به تحصیل پرداخت. او با علوم ریاضی، هیئت و زیست‌شناسی آشنا بود و به زبان‌های عربی، فرانسه، روسی و آلمانی تسلط داشت. وی بابی جدید در سرفصل‌های مدارس دینی گشود و برخی از اساتید فلسفه و مراجع تقلید بعدی را پای درس خود کشاند. سال ۱۳۳۱ ه.ش برای تدریس به دانشگاه تهران دعوت شد و در سال ۱۳۳۴ ه.ش از سوی مرجعیت اعلای شیعه، حضرت آیت‌الله العظمی بروجردی(ره) به هامبورگ رفت. سخنرانی برای پیروان ادیان، پایه‌گذاری کتابخانه‌ی شیعی، تلاش علمی برای ترجمه‌ی قرآن کریم به آلمانی، خرید زمین مسجد، احداث ساختمان  و امامت بر آن از اقدامات وی در مدت هشت سال اقامت در آلمان است.

 

 

منبع: https://www.irdc.ir/fa/publications/book/1221

ارسال دیدگاه

enemad-logo