مقام معظم رهبری: در طول تاریخ، رنگ های گوناگون بر سیاست این کشور پهناور سایه افکند؛ اما رنگ ثابت مردم گیلان، رنگ ایمان بود.
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ - Monday 17 Jun 2024
محتوا
شرح حال آیت الله محمدعلی فیض گیلانی

شرح حال آیت الله محمدعلی فیض گیلانی

زندگینامه آیت الله فیض گیلانی به درخواست دبیرخانه مجلس خبرگان رهبرى برای درج در کتاب خبرگان ملت، از این عالم سفارش شده بود و این عالم برجسته به یکی از شاگردانش ماموریت داد تا با توجه به اطلاعاتی که به او داد، این شرح حال نوشته شد و در زمان حیاتش مورد تایید آن عالم قرار گرفت.

دوشنبه 13 سپتامبر 2021 - 00:01

اشاره: زندگینامه آیت الله فیض گیلانی به درخواست دبیرخانه مجلس خبرگان رهبرى برای درج در کتاب خبرگان ملت، از این عالم سفارش شده بود و این عالم برجسته به یکی از شاگردانش ماموریت داد تا با توجه به اطلاعاتی که به او داد، این شرح حال نوشته شد و در زمان حیاتش مورد تایید آن عالم قرار گرفت و برای دبیرخانه ارسال شد و در سال ۱۳۹۰ در جلد سوم این کتاب منتشر گرید. این شرح حال به مناسبت رحلت آن عالم مجاهد در روز ۵ شهریور ۱۴۰۰ برای مخاطبین منتشر می گردد.

***

نام:  محمدعلی

شهرت: فیض گیلانی

نام پدر: نصیر

زادگاه: یکی‌ از روستاهای‌ لاهیجان‌

سال تولد:  ۱۳۰۳

مسئولیّت: ریاست‌ و قائم‌ مقامی‌ دیوان‌ عدالت‌ اداری‌ در حدود هشت سال‌؛ نمایندگی‌ امام‌(ره‌) در دانشگاه‌ الزهراء (س‌)؛ عضویت‌ در شورای‌ گزینش‌ قضات‌؛ عضویت‌ در جامعه‌ مدرسین‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌؛ عضویت‌ در مجلس‌ خبرگان‌ رهبری‌ در دوره‌های‌ اول‌ و دوم‌.

 

تولد و دوران کودکی

آیت الله محمدعلی فیض گیلانی در سال‌ ۱۳۰۳ هجری‌ شمسی‌ در یکی‌ از روستاهای‌ لاهیجان‌ و در خانواده‌ای‌ متدیّن‌ به‌ دنیا آمد. پدرش‌ دروس‌ حوزوی‌ را تا لمعتین‌ به‌ پایان‌ رسانیده‌ بود و به‌ دلیل‌ عارضه‌ لکنت‌ زبان‌، به‌ کار کشاورزی‌ می‌پرداخت‌ و از همان‌ راه‌ روزگار می‌گذراند. او که‌ به‌ اخلاص‌ و پرهیزگاری‌ مشهور بود، مورد اعتماد مردم‌ روستا و مرجع‌ حل‌ مشکلات‌ و اختلافات‌ آنان‌ بود.

 

دوران تحصیل

استاد فیض‌ گیلانی تحصیلات‌ خود را از مکتب‌ خانه‌ شروع‌ کرد و پس‌ از به‌ پایان‌ بردن‌ آن‌ به‌ دبستان‌ رفت‌. در دبستان‌ به‌ دلیل‌ هوش‌ سرشار و توانایی‌ بسیار، مورد استقبال‌ معلمان‌ قرار گرفت‌ و با تصمیم‌ آنان‌ تحصیلات‌ خود را از سال‌ سوم‌ دبستان‌ آغاز کرد. او سه‌ سال‌ نیز به‌ دبیرستان‌ رفت‌ و پس‌ از آن، به‌ تحصیل‌ علوم‌ حوزوی‌ رو آورد.

او که‌ تحصیلات‌ حوزوی‌ خود را در سال‌ ۱۳۲۲ آغاز کرده‌ بود، در مدت‌ کوتاهی‌ دروس‌ مقدمات‌ را به‌ پایان‌ رسانید و در محضر استادان‌ بزرگواری‌ دروس‌ دوره‌ سطح‌ را پی‌ گرفت‌ و پس‌ از اتمام‌ سطوح‌ عالی‌ به‌ درس‌ خارج‌ استادان‌ مشهور آن‌ روزگار راه‌ یافت‌. او در سالهای‌ تحصیل‌ خود، همواره‌ در دروس‌ اخلاق‌ شرکت‌ جدی‌ داشت‌ و می‌کوشید علم‌ خود را با عمل‌ درهم‌ آمیزد و نیز به‌ مطالعه‌ کتابهای‌ جنبی‌ علاقه‌ بسیار داشت‌.

 

استادان‌ و دوستان‌

استاد فیض‌ در سالهای‌ تحصیل‌ خود به‌ محضر عالمان‌ بسیاری‌ راه‌ یافت‌. او مطوّل‌ را در محضر شهید آیه‌ الله مطهری‌ و سیوطی‌ را نزد شیخ‌ اسدالله اصفهانی‌ آموخت‌. شرح‌ لمعه‌ را در محضر شهید آیه‌ الله صدوقی‌ و شیخ‌ حسن‌علی‌ اصفهانی‌ فرا گرفت‌. دروس‌ رسائل‌ و مکاسب‌ و کفایه‌ را نیز در نزد آیه‌ الله سلطانی‌ طباطبایی که‌ از استادان‌ بنام‌ آن‌ روزگار بود آموخت‌.

با پایان‌ یافتن‌ دروس‌ سطح‌ و نیز اندکی‌ پیش‌ از آن‌، به‌ درس‌ خارج‌ آیه‌ الله العظمی‌ بروجردی‌ رفت‌ و همزمان‌ در دروس‌ خارج‌ امام‌ خمینی‌ (قدس سره) نیز شرکت‌ داشت‌. استاد اصلی‌ او در دروس‌ خارج‌ امام بود؛ اما با تبعید آن‌ مرجع‌ حماسه‌ آفرین‌، وی‌ مجبور شد در دروس‌ دیگر شرکت‌ کند که‌ از جمله‌ آنان‌ درس‌ آیه‌ الله العظمی‌ محقق‌(ره‌) بود.

استاد فیض‌، در طی‌ این‌ سالها در دروس‌ اخلاق‌ امام‌ خمینی‌(ره‌) شرکت‌ جدّی‌ داشت‌ و با بسیاری‌ از فضلای‌ آن‌ روزگار، رابطه‌ دوستی‌ داشت‌ و دروس‌ پیش‌ آموخته‌ را مباحثه‌ می‌کرد که‌ از جمله‌ آنان‌ حجه‌ الاسلام‌ و المسلمین‌ امینیان‌ ـ امام‌ جمعه‌ آستانه‌ اشرفیه‌ ـ است‌.

 

فعالیتهای‌ علمی‌ و فرهنگی‌

آیت الله فیض‌ گیلانی‌ در سالهای‌ عمر پربرکت‌ خود، خدمات‌ فرهنگی‌ بسیاری‌ را به‌ انجام‌ رسانیده‌ است‌، از جمله‌ آن‌ می‌توان‌ به‌ ساخت‌ چند مسجد در مناطق‌ محروم‌ اشاره‌ کرد که‌ خود باعث‌ تحولات‌ عظیمی‌ در آن‌ مناطق‌ شد. او پیش‌ از انقلاب‌ و پس‌ از آن‌ در ایام‌ حجّ در بعثه‌ امام خمینی خدمات‌ بسیاری‌ را برای‌ حجّاج‌ فراهم‌ آورده‌ و در ساماندهی‌ امر حجّ و آشنایی‌ واقعی‌ با احکام‌ و اهداف‌ آن‌ نقش‌ مهمی‌ را ایفا کرده‌ است‌. او سالها در دانشگاهها به‌ تدریس‌ علوم‌ و معارف‌ اسلامی‌ می‌پرداخته‌، و مدتی‌ نیز نماینده‌ امام‌(ره‌) در دانشگاه‌ الزهرا(س‌) بوده‌ است‌.

استاد فیض‌ چند کتاب‌ تألیف‌ نموده‌ که‌ هنوز به‌ چاپ‌ نرسیده‌ است‌؛ از جمله‌ آنان‌ تاریخ‌ و زندگی‌ عالمان‌ لاهیجان‌ است‌.

 

فعالیتهای‌ سیاسی‌

استاد فیض‌ گیلانی‌ در سالهای‌ حکومت‌ خاندان‌ پهلوی‌، فعالیتهای‌ مبارزاتی‌ بسیاری‌ را به‌ انجام‌ رسانیده‌ است‌. او که‌ خود از شاگردان‌ امام‌ (قدس سره‌) بود همچون‌ دیگر شاگردان‌ آن‌ مرجع‌ بزرگ‌ و نیز همچون‌ مردم‌ ظلم‌ ستیز ایران‌ در مبارزات‌ و تظاهرات‌ بسیاری‌ شرکت‌ کرده‌ است‌. او در زمان‌ رژیم‌ طاغوت‌ منزلی‌ را که‌ در قم‌ به‌ تازگی‌ خریده‌ بود، به‌ درخواست‌ اطرافیان‌ امام‌(ره‌) در خدمت‌ امام‌(ره‌) قرار داد. این‌ قضیه‌، مدتی‌ پس‌ از تبعید امام‌(ره‌) به‌ تهران‌ بود.

فعالیتهای‌ سیاسی‌ استاد فیض‌ به‌ پیش‌ از انقلاب‌ محدود نشد. وی‌ پس‌ از انقلاب‌ نیز در عرصه‌های‌ گوناگونی‌ به‌ خدمت‌ پرداخت‌. او در طول‌ سالهای‌ دفاع‌ مقدس‌، بارها در جبهه‌های‌ جنگ‌ حضور یافت‌ و ضمن‌ تبلیغ‌ مبانی‌ اعتقادی‌ اسلام‌، انگیزه‌ و شعف‌ رزمندگان‌ را دو چندان‌ می‌ساخت‌. برخی‌ از مسؤلیت های‌ وی‌ پس‌ از پیروزی‌ انقلاب‌ به‌ شرح‌ زیر است‌:

۱. ریاست‌ و قائم‌ مقامی‌ دیوان‌ عدالت‌ اداری‌ در حدود هشت سال‌؛

۲. نمایندگی‌ امام‌(ره‌) در دانشگاه‌ الزهراء (سلام االله علیها‌)؛

۳. عضویت‌ در شورای‌ گزینش‌ قضات‌؛

۴. عضویت‌ در جامعه‌ مدرسین‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌؛

۵. عضویت‌ در مجلس‌ خبرگان‌ رهبری‌ در دوره‌های‌ اول‌ و دوم‌.

 

 

منبع: خبرگان ملت، دبیرخانه مجلس خبرگان رهبرى، اول، خرداد ۱۳۹۰، دفتر سوم، ص۳۲۱– ۳۲۵٫

ارسال دیدگاه

enemad-logo