مقام معظم رهبری: در طول تاریخ، رنگ های گوناگون بر سیاست این کشور پهناور سایه افکند؛ اما رنگ ثابت مردم گیلان، رنگ ایمان بود.
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ - Sunday 3 Dec 2023
محتوا
شرح حال حجت الاسلام و المسلمین رسول فلاحتی اختصاصی رنگ ایمان

شرح حال حجت الاسلام و المسلمین رسول فلاحتی

مهدی نقیبی
حجت الاسلام و المسلمین رسول فلاحتی فرزند معصوم، در سال ۱۳۴۲ شمسی در روستای «سَسِمَس» از توابع صومعه سرا در خانواده ای کشاورز متولد شد …

چهارشنبه 4 آوریل 2018 - 12:34

مهدی نقیبی

اشاره: حجت الاسلام و المسلمین رسول فلاحتی از مجتهدین گیلانی حاضر در حوزه قم و از مدرسین حوزه هستند که سالهاست بالاترین دروس سطوح عالی را تدریس کرده اند. از آنجا که شرح حال ایشان و عملکردش شاید برای مردم گیلان چندان آشنا نباشد، سایت رنگ ایمان برای معرفی این مجتهد گیلانی، شرح حالی از ایشان را منتشر می کند:

***

تولد

حجت الاسلام و المسلمین رسول فلاحتی فرزند معصوم، در سال ۱۳۴۲ شمسی در روستای «سَسِمَس» از توابع صومعه سرا در خانواده ای کشاورز متولد شد.

تحصیلات

در سال ۱۳۵۷ با معدل ۱۷، در دبیرستان بازرگانی رشت سال اول دبیرستان را سپری کرد ولی به خاطر علاقه به حوزه علمیه، دوره دبیرستان را در رشت به پایان نرساند.

با شروع سال تحصیلی ۱۳۵۸، در سن ۱۶ سالگی وارد حوزه مقدسه قم شد و دروس دبیرستان را هم در کنار دروس حوزوی خواند. دروس مقدمات را در مدرسه امام صادق (ع) به اتمام رساند و شرح لمعه را نزد حضرات آیات قدرت الله وجدانی‌فخر ـ قدس سره ـ علی‌پناه اشتهاردی و حسین شب زنده دار و اصول فقه را از آیت الله اسماعیل صالحی مازندرانی بهره برد.

در دوره سطوح عالی، کتاب رسائل شیخ انصاری را از آیت الله مصطفی اعتمادی و مکاسب را از حضرات آیات غلامرضا صلواتی، مرتضی بنی فضل و یدالله دوزدوزانی تبریزی استفاده کرد. جلد اول کفایه الاصول آخوند خراسانی را از آیت الله یدالله دوزدوزانی و جلد دوم را از حضرت آیت الله محمدتقی ستوده بهره مند شد. درس فلسفه را از حضرات آیات عبدالله جوادی آملی و یحیی انصاری شیرازی استفاده کرد.

درس خارج فقه و اصول را نزد آیات عظام محمد فاضل لنکرانی، شیخ جواد تبریزی، ناصر مکارم شیرازی، محمدتقی بهجت فومنی شاگردی کرد و بیشتر استفاده را  از محضر حضرت آیت الله فاضل برد و تقریرات خارجِ فقه ایشان مبحث حج و مباحث خارج اصول ایشان را به عربی نوشت.

تدریس

حجت الاسلام و المسلمین رسول فلاحتی از مجتهدین گیلانی حاضر در حوزه قم و از مدرسین حوزه است که تدریس را از سال ۱۳۶۵ همزمان با تحصیل، شروع کرد و در ابتدا دروس دروس مقدمات را چند سال تدریس کرد و به تدریج درس‌های بالاتری را تدریس کرد. او اکنون سالهاست که بالاترین دروس سطوح عالی یعنی سه کتاب رسائل و مکاسب و کفایه را تدریس می کنند و شاگردانی را تربیت کرده اند.

در زمینه فلسفه نیز، به صورت خصوصی دو کتاب علامه طباطبایی یعنی بدایه الحکمه و نهایه الحکمه را تدریس داشت.

تالیفات

 1. معنویت در حج، ۱۳۷۴، چاپ شده، زبان فارسی.
 2. نور الفقه، ۱۳۷۵، چاپ شده، زبان عربی. (ایشان حدود سه سال نیز در مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) زیر نظر آیت الله فاضل لنکرانی کار پژوهشی تخصصی مشغول بود و مباحثی پیرامون مسائل مستحدثه حج را تنظیم کرد و حاصل آن، همین کتاب شد.)
 3. تقریر مباحث خارج فقه، چاپ نشده، زبان عربی.
 4. تقریر مباحث خارج اصول، چاپ نشده، زبان عربی.

تبلیغ

از همان سالهای آغازین طلبگی، دغدغه تبلیغی زیادی برای معرفی مباحث دینی برای مردم داشت و تمام تلاشش این بود که ایام تبلیغی دهه اول محرم و ماه مبارک رمضان و ایام فاطمیه و سایر فرصت‌هایی که برای او به وجود می آمد را به مناطق تبلیغی به اقصی نقاط شهرها و روستاهای گیلان و حتی سایر استان‌ها سفر می کرد تا با مردم صحبت کند و آنان را مسائل دینی آشنا کند.

در دوران ۸ ساله ایام جنگ تحمیلی هم ایشان قائل بود که باید برای دفاع از کشور به جبهه برود و ایام مختلفی را بین دروس حوزوی به جبهه می رفت و خصوصا در سالهای پایانی جنگ به صورت مداوم در جبهه حضور داشت و در مجموع حدود ۳ سال در جبهه به سر برد و در عملیات‌های بسیاری شرکت داشت.

مسئولیت حوزه های گیلان

ایشان در طول دوران حضورش در گیلان، همیشه با طلاب و روحانیون گیلانی مرتبط بوده و نیز از اوضاع گیلان با خبر بوده و اوضاع را رصد می کرده است. در روز چهارشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۱ طی حکمی از سوی آیت‌الله سیدهاشم حسینی بوشهری مدیر حوزه، به عنوان مدیر حوزه علمیه گیلان انتخاب شد و دوران مسئولیت حجت‌الاسلام عبدالله رحمان‌ زاد به پایان رسید.

اما دوران مسئولیت ایشان، مقارن با دوران امامت جمعه آیت الله قربانی در رشت، در همین دوران کارهایی از ایشان درخواست می شد که از حیطه اختیارات او خارج بود یا حیث مدیریتی نمی توانست به آنها پاسخ مثبت دهد و نتیجه آن شد که اجازه ندادند، کاری بکند و خیلی زود، در کمتر از شش ماه، او را برکنار کردند.

خانوداه

حجت الاسلام فلاحتی دو فرزند دختر و یک پسر دارد که پسر ایشان هم اکنون مشغول گذراندن پایه ۶ در حوزه علمیه قم می باشد.

چهارمین نماینده ولی فقیه در گیلان

حضرت آیت‌ الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی با صدور حکمی در روز ۱۴ فروردین ۱۳۹۷، حجه الاسلام و المسلمین فلاحتی را به عنوان نماینده ولی‌فقیه در استان گیلان و امام ‌جمعه رشت منصوب کردند.

گفتنی است که حجت الاسلام فلاحتی چهارمین نماینده ولی فقیه در گیلان و امام جمعه رشت بعد از پیروزی انقلاب اسلامی است. آیت الله شیخ حسن لاهوتی از سال ۱۳۵۸ تا سال ۱۳۶۰، حجت الاسلام و المسلمین صادق احسانبخش از سال ۱۳۶۱ تا ۱۳۸۰، آیت الله زین العابدین قربانی از سال ۱۳۸۰ تا ۱۳۹۷ و حجت الاسلام و المسلمین فلاحتی از ۱۳۹۷ دوره اش آغاز شده است. 

منابع:

صفحه شخصی ایشان در پایگاه اندیشوران حوزه.

آرشیو ایشان در موسسه مطالعات مبارزات اسلامی گیلان.

ارسال دیدگاه

 1. نویسنده دیدگاه:  خسرو فیروزی
  2018/04/23 - 21:14

  امیدوارم ایشان کاری در مورد مهاجرین انجام دهند. امروز استارا فردا انزلی ورشت.

  پاسخ
enemad-logo