مقام معظم رهبری: در طول تاریخ، رنگ های گوناگون بر سیاست این کشور پهناور سایه افکند؛ اما رنگ ثابت مردم گیلان، رنگ ایمان بود.
پنج شنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ - Thursday 25 Apr 2024
محتوا
کتاب قیام ۱۵ خرداد؛ طلیعه نهضت امام خمینی منتشر شد

کتاب قیام ۱۵ خرداد؛ طلیعه نهضت امام خمینی منتشر شد

کتاب «قیام ۱۵ خرداد طلیعه نهضت امام خمینی» خوانشی نو از قیام ۱۵ خرداد هست. این کتاب شامل مجموعه مقالاتی از دکتر مظفر نامدار است که به اهتمام دکتر سهراب مقدمی شهیدانی برای نخستین‌بار در قالب کتاب منتشر شده است. نویسنده این کتاب و گرداورنده آن، هر دو نفر از محققین برجسته گیلانی در عرصه تاریخ انقلاب اسلامی به شمار میروند و کتابها و مقالات بسیاری را در این زمینه تالیف کرده اند. 

جمعه 5 ژوئن 2020 - 03:51

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، بنیاد تاریخ‌پژوهی به مناسبت سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) و قیام خونین ۱۵ خرداد، کتاب «قیام ۱۵ خرداد طلیعه نهضت امام خمینی»؛ خوانشی نو از یک قیام اصیل و مردمی را منتشر کرد. این کتاب شامل مجموعه مقالاتی از دکتر مظفر نامدار است که به اهتمام دکتر سهراب مقدمی شهیدانی برای نخستین‌بار در قالب کتاب منتشر شده است. این اثر شامل تحلیل‌های نو در بازخوانی زمینه‌ها، رخدادها و پیامدهای قیام خونین ۱۵ خرداد است.

گفتنی است، نویسنده این کتاب و گرداورنده آن، هر دو نفر از محققین برجسته گیلانی در عرصه تاریخ انقلاب اسلامی به شمار میروند و کتابها و مقالات بسیاری را در این زمینه تالیف کرده اند. 

در این اثر تلاش شده رخدادها و پیامدهای قیام ۱۵ خرداد در قالب ادبیات علمی و با مفهوم‌سازی‌های جدید، بازخوانی شود و از این حیث، گامی مؤثر در آشناسازی محافل علمی حوزوی و دانشگاهی با قیام تاریخی مردم ایران در سال ۴۲ محسوب می‌شود.

این اثر در ۹ فصل تنظیم شده که در فصل نخست، از قیام ۱۵ خرداد به عنوان نقطه عطف تاریخ ایران و یک انفتاح تاریخی یاد شده که یکی از مهم‌ترین نتایج آن، پالایش عرصه سیاسی ایران در دهه ۴۰ از سیاست‌زدگی مفرط است. در این دوره مفاهیم سیاسی اسلامی بیش از هر زمان دیگری وارد ذهنیت عمومی مردم شد و برای نخستین‌بار با خیزش و خروش عموم مردم، متغیرهای جدیدی را در تحولات سیاسی پدیدار کرد که پیش از آن در مخیّله سیاست‌مداران و سیاست‌پژوهان آشنا با تحولات ایران نمی‌گنجید.

مرور تحولات تاریخی قیام ۱۵ خرداد، موضوع فصل دوم است که در ضمن آن، انعکاس این واقعه خونین در اسناد رسمی پهلوی و رسانه‌های داخلی و خارجی مورد ارزیابی و بررسی قرار گرفته است. فصل سوم با عنوان «مرگ‌آباد تجدد و تحجر» به مواجهه تاریخی جریان اسلامی با آموزه‌ها و عملکرد ارتجاعی تحجرمآبان و روشنفکرنمایان اختصاص یافته و از شکلگیری نظم سیاسی جدید در ایران سخن می‌گوید.

در فصل چهارم به جایگاه قیام ۱۵ خرداد به عنوان بستر شکل‌گیری انقلاب اسلامی و نقطه عطف زوال سلطنت‌طلبی و سکولاریسم در ایران پرداخته شده است. تبیین ویژگی‌های جنبش ۱۵ خرداد نسبت به جنبش‌های پیشین، اقدام عمومی مردم برای تغییرات ساختاری نظام سلطنتی، پایان رهبری تلفیقی و چند قطبی شدن جنبش و دارا بودن نظریه برای تأسیس نظام جایگزین، مهم‌ترین مباحث این فصل است. در فصل پنجم از قیام ۱۵ خرداد به عنوان نقطه عطف بیداری اسلامی و دوران گذار از جنبش‌های غربی به جنبش‌های اسلامی سخن به میان آمده است.

در فصل ششم از ۱۵ خرداد به عنوان نقطه کانونی تبلور آرمان تاریخی تشیّع در باب حکمرانی دینی سخن به میان آمده که برای نخستین بار در سطحی وسیع، گشودگی زبان دین در حوزه سیاست را به دنبال داشته است. در فصل هفتم از مقابله با سیاه نمایی‌های غرب علیه فرهنگ ایرانی- اسلامی، به عنوان یکی از بازتاب‌ها و پیامدهای ۱۵ خرداد یاد شده و در فصل هشتم از این قیام تاریخی به عنوان مرحله گذار از آرمان مشروطه‌خواهی به آرمان انقلاب اسلامی سخن به میان آمده است. در فصل نهم، بخشی از خاطرات و اسناد شیخ محمدعلی انصاری اراکی درباره قیام ۱۵ خرداد انتشار یافته که حاوی نکاتی خواندنی از دست‌نوشته‌ها و اظهارنظرهای علما و مبارزان نهضت امام خمینی(ره) است.

شهروندان تهرانی می‌توانند جهت تهیه این کتاب به نشانی تهران، خیابان دیباجی جنوبی، خیابان شهید تسلیمی، کوچه زاور، کوچه گل (سمت راست)، کوچه دادآفرین، پلاک۶ مراجعه یا با شماره تلفن ۲۲۵۷۹۱۹۲_ ۰۲۱ تماس بگیرند. همچنین شهروندان استان قم نیز می‌توانند به نشانی قم، خیابان گلستان، گلستان۱۶، پلاک۴۹ مراجعه یا با شماره تلفن ۳۲۹۰۴۲۳۱- ۰۲۵ تماس بگیرند.

ارسال دیدگاه

enemad-logo