مقام معظم رهبری: در طول تاریخ، رنگ های گوناگون بر سیاست این کشور پهناور سایه افکند؛ اما رنگ ثابت مردم گیلان، رنگ ایمان بود.
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ - Wednesday 24 Apr 2024
محتوا
تقویم تاریخ گیلان – ۱ آذر

تقویم تاریخ گیلان – ۱ آذر

۱- وزیری که سر شاه را کلاه می گذارد. دکتر محمد سام در دهه ۴۰، چند سال استاندار گیلان بود. او در این مدت از هیچ جنایتی فروگذار نمی کرد. وی به خاطر موفقیت هایش در گیلان از طرف شاه به عنوان وزیر کشور انتخاب شد. او نزد شاه رفت و خواهش کرد که شاه […]

شنبه 22 نوامبر 2014 - 11:47

۱- وزیری که سر شاه را کلاه می گذارد. دکتر محمد سام در دهه ۴۰، چند سال استاندار گیلان بود. او در این مدت از هیچ جنایتی فروگذار نمی کرد. وی به خاطر موفقیت هایش در گیلان از طرف شاه به عنوان وزیر کشور انتخاب شد. او نزد شاه رفت و خواهش کرد که شاه به او پولی بدهد تا خانه ای بخرد چون خانه شخصی ندارد. شاه به او حاتم بخشی می کند. در این روز ساواک نامه ای به شاه می دهد و می گوید که ادعای وزیر کشور دروغ بوده است. نامه ساواک را مرور می کنیم: « خیلی محرمانه. محمد سام اظهارداشته بود که تحت عنایات شاهنشاه آریامهر نیم میلیون تومان برای خرید خانه مرحمتیدریافت کرده‌. زیرا خانه‌ای نداشته است در صورتی که نامبرده دارای املاک و مستغلاتیبه شرح زیر می‌باشد. ۱ ـ خانه‌ای در حدود چهار صد متر مربع در کوچه مهناز پشت ساختمان فعلی وزارت اطلاعات در عباس آباد که سه طبقه است و هر طبقه آن اجاره دادهشده است و ماهیانه بیش از هفتاد هزار ریال از بابت ساختمان مزبور اجاره دریافتمی‌نماید. ۲ـ باغچه‌ای در مجیدیه در حدود چهار هزار متر مربع که دو اتاق و وسایللازم برای سرایدار در آن موجود است‌. ۳ـ دو قطعه زمین به مساحتهای مختلف در سر راهدماوند فیروزکوه که به نام خانم لعیا ملتجی همسرش خریداری شده که با دیوار آجری ونرده آهنی محصور است و زمین کوچکتری حدود چهارهزار متر مربع مساحت دارد و اینزمین چسبیده به زمین‌های محسن بوطالب مدیرکل دفتر وزارت کشور است که متفقاً زمینهارا به وسیله شخصی به نام وحدت از مرتضی نوربخش شهردار سابق کاشان خریدارینموده‌اند.  ۴ـ یک صد هکتار زمین از زمینهای واگذاری شمال. ۵ ـ در گیلان و نشتارود نیز قطعات مختلفی در متراژهای بزرگ دارد.» (۱۳۵۲ ش) (سایت موسسه مطالعات و پژوهشهای سیاسی، بخش اسناد)

۲- آغاز دوره استانداری سردار علی عبداللهی به سمت استانداری گیلان. او دهمین استاندار گیلان پس از پیروزی انقلاب اسلامی بود. (۱۳۸۶ ش) (اطلاعیه منصوب در ساختمان استانداری گیلان.)

ارسال دیدگاه

enemad-logo