مقام معظم رهبری: در طول تاریخ، رنگ های گوناگون بر سیاست این کشور پهناور سایه افکند؛ اما رنگ ثابت مردم گیلان، رنگ ایمان بود.
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ - Wednesday 22 May 2024
محتوا
عملیات (10) – « بیت المقدس 7 »

عملیات (10) – « بیت المقدس 7 »

  بيت المقدس 7 رمز عـــــــمليات : يا ابا عبدالله الحسين(ع) منطقه عملياتي : شلمچه تاريخ عــــمليات: ۲۲/۳/۶۷ رژيم عراق با به کار گيري گسترده سلاحهاي شيميايي و همچنين با همکاري آمريکا و حمايت بي دريغ ارتجاع عرب، تهاجم خود را براي باز پس گيري مناطق از دست داده آغاز مي کند وبه دنبال استراتژي […]

جمعه 9 جولای 2010 - 20:36

 

بيت المقدس 7

رمز عـــــــمليات : يا ابا عبدالله الحسين(ع)

منطقه عملياتي : شلمچه

تاريخ عــــمليات: ۲۲/۳/۶۷

رژيم عراق با به کار گيري گسترده سلاحهاي شيميايي و همچنين با همکاري آمريکا و حمايت بي دريغ ارتجاع عرب، تهاجم خود را براي باز پس گيري مناطق از دست داده آغاز مي کند وبه دنبال استراتژي زمين سوخته ، شهرفاو را دراواخر فروردين وشلمچه وجزاير مجنون را در نيمه اول خرداد سال 67 به تصرف در مي آورد.

نيروهاي ايراني نقل و انتقلات خود را آغاز کرده و درمکانهاي از پيش تعيين شده استقرارمي يابند تا در شرايط مقتضي نسبت به جنايتهاي دشمنان تا بن دندان مسلح به عکس العمل مناسب بپردازند و از حريم انقلاب اسلامي دفاع نمايند. دشمنان انقلاب اسلامي که تا ديروز چهره در نقاب کرده بودند، با احساس خطر جدي ازسوي رزمندگان اسلام ، رخ مي نمايند و بي هيچ مانعي پاي به خاک جمهوري اسلامي ايران مي گذاردند.

رزمندگان اسلام درپاسخ به يکه تازيها و تعديهاي درد منشانه ارتش عراق ، امکانات و تجهيزات يک عمليات را فراهم مي آورند. منطقه مورد نظر بدقت شناسايي مي شود و چند لشکر براي اجراي اين عمليات خود را آماده و پس از آخرين جلسات توجيهي به سمت خطوط تماس ومحورهاي عملياتي حرکت مي کنند.

 

 سرانجام عمليات بيت المقدس 7 درنخستين ساعات بامداد 22 خرداد 67 ، با رمز مبارک ((يا ابا عبدالله الحسين(ع) و با هدف انهدام نيروهاي دشمن ، درمنطقه شلمچه آغاز شد .اين عمليات در حالي آغاز شد که دشمن چند ساعت قبل ازشروع آن ، مواضع رزمندگان را به شدت زير آتشبار سنيگن قرارداده بود که اين گلوله باران کوچکترين خللي در حمله ارتش اسلام وارد نياورد.

رزمندگان اسلام با عبوراز موانع ايذايي از چند محور به مواضع دشمن يورش بردند. هجمه برق آساي رزمندگان درهمان ابتدا، خطوط مقدم دشمن را در هم مي کوبد و رزمندگان اسلام پس از پشت سرگذاشتن دژهاي دفاعي مقدماتي ،درعمق نيروهاي عراقي پيشروي مي کنند. دشمن براي مقابله با اين حمله ،شدت آتش توپخانه خود را افزايش ميدهد که با آتش متقابل ارتش اسلام پاسخ داده ميشود .

پس از13 دقيقه رزمندگان اسلام موفق ميشوند خود را به توپخانه دشمن برسانند، به طوري که بسياري از نيرروهاي دشمن از اين سرعت عمل دچار سر در گمي شده بودند و براي جستجوي جان پناه، بي هدف در منطقه به اين سو وآن سو مي دويدند.

 پس از سقوط هلاله سه (دژ دفاعي ) نيروهاي عراقي پا به فرار گذاشته و به نقاط عمقي ميگريزند.

 هوا رو به روشنائي مي رفت که پرواز هواپيماهاي عراقي آغاز شد، تا اين لحظات يازده تيپ پياده و رزمي عراق ، 25 تا 80 در صد منهدم و700 تن از آنها به اسارت رزمندگان اسلام در آمده بودند. همچنين سه گردان از آتشباري دشمن به همراه 30 دستگاه تانک و نفر بر و 80 دستگاه خودروسبک و سنگين دشمن به آتش کشيده و منهدم شده بود.

رزمندگان اسلام تا جنوب درياچه ماهي پيشروي ميکنند ، از آن پس هلي کوپترهاي هوانيروز ونيروي هوايي کار انهدام نيروهاي دشمن را به عهده گرفتند وبا پرواز تحسين بر انگيز و جسورانه خود پشت دشمن را به لرزه درآوردند.دشمن بعثي حوالي ظهر با جمع آوري نيروهاي پراکنده و وارد کردن تعداد بي شماري تانک و نفربر اقدام به پاتک ميکند. خاکريزهاي مقابل نيروهاي زرهي بعث که نيروهاي ايراني پشت سر آن موضع گرفته بودند،مانعي بود که اگر برداشته مي شد ،تعداد زيادي از سربازان اسلام کشته ،زخمي واسير مي شدند.

 نيروهاي عراقي براي تسخيراين مواضع با شليک گلوله هاي مستقيم تانک و آتش توپخانه به سوي رزمندگان پيشرويي مي کردند که عدم عکس العمل رزندگان نيز به گستاخي آنان افزوده بود.

رزمندگان اسلام، به محض رسيدن دشمن به تير رس با آر پي جي 7، ادوات زرهي آنان را مورد هدف قرار ميدهند و تعداد زيادي از تانکهاي دشمن را به آتش مي کشند . در اين حال نبرد شدت گرفته وبه اوج خود ميرسد . دشمن با بهره گيري از ادوات ،تلاش مي کند که نيروهاي ايراني را به محاصره درآورد. به همين منظور از هر طرف عرصه را براي آنان تنگ ميکند . حتي عقبه را براي جلوگيري از رسيدن مهمات به رزمندگان زير آتشبار شديد خود مي گرفت.

رزمندگان اسلام براي جبران کمبود مهمات از جان خود مايع ميگذاشتند و به تاکتيکهاي مختلفي دست مي زدنند تا اين که دشمن متوجع اوضاي آنان نشود و اين درحالي بود که تانکهاي دشمن رفته رفته به مواضع آنان نزديکتر مي شدند.

نيروهاي ايراني با تمام توان در مقابل تانکهاي بي شمار ارتش بعثي به دفاع جانانه مي پراخت تا از پيشروي دشمن جلوگيري کنند. هر کس از نقطه اي از خاکريز شليک مي کرد تا دشمن تعداد دقيق نيروها را شناسايي نکند.

دراين محور،7 نفر از آر پي جي زنها با موشکهاي اندکي که براي آنان باقي مانده بود ،بار ديگر تعدادي از تانکهاي دشمن را که درحال پيشروي بودند ، مورد هدف قرارميدهند و مانع پيشروي دشمن ميشوند. دراين مصاف نابرابر،دلير مردان از جان مايع گذاشته که تعدادي از مدافعان نيز به شهادت مي رسند. رزمندگان پس از اين نبرد نابرابرازمواضع متصرفه عقب نشيني کردند.

در محور ديگر شکارچيان تانک با هدف قراردادن تانکهاي دشمن ، تعدادي از آنها را به آتش ميکشند . پس از آن دراين محور نيز عقب نشيني مي کنند که دشمن با گستاخي تمام به تعقيب آنان ميپردازد ،ولي دريک عکس العمل جدي ،نيروهاي پياده دشمن پا به فرار مي گذارند.

رزمندگان اسلام محور جديدي عليه دشمن مي گشايند که دشمن غافلگير و سر در گم مي شود . با هجوم رزمندگان اسلام دراين محور ، 360 دستگاه تانک ، خودرو و نفربر دشمن منهدم وتعداد زيادي از نفرات آنان کشته يا زخمي ميشوند ، همچنين تا غروب روز عمليات ، 2200 تن از نيروهاي دشمن نيز به اسارت در مي آيند که درنتيجه فرماندهان عراق از تعقيب پشيمان مي شوند.

قواي اسلام در پايان عمليات،با انهدام بخش عظيمي از ماشين جنگي عراق و واردکردن تلفات سنگين به دشمن ،به همراه غنائم زيادي به مواضع خود بر مي گردند. در اين عمليات تعداد 4 تيپ عراق منهدم شده و قرارگاه 19 عراق نيز از ضربات رزمندگان اسلام مصون نمي ماند و به خاکستر تبديل مي شد . نيروي زميني سپاه پاسداران در اين عمليات با انهدام نزديک 80 درصد از امکانات دشمن درمنطقه شلمجه ، بار ديگر قدرت و صلاحيت خود رابه نمايش گذاشت.

 

(گردان کميل،گردان ميثم،گردان حمزه،گردان امام حسين (ع)،گردان ابوالفضل (ع)،گردان سردار جنگل،گردان ابوذر،گردان يا رسول،گردان سلمان،گردان اميرالمومنين،گردان توپخانه،گردان پدافند)

 

منبع :نرم افزار حماسه سازان با تلخیص

 

ارسال دیدگاه

enemad-logo