مقام معظم رهبری: در طول تاریخ، رنگ های گوناگون بر سیاست این کشور پهناور سایه افکند؛ اما رنگ ثابت مردم گیلان، رنگ ایمان بود.
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ - Wednesday 24 Apr 2024
محتوا
تقویم تاریخ گیلان – ۱۴ آبان

تقویم تاریخ گیلان – ۱۴ آبان

۱- صدور اجازه نامه امور حسبه از طرف امام خمینی به آیت الله پیشوایی عالم بندر انزلی. حضرت امام خمینی(ره) در این روز اجازه نامه ای را برای «سید العلماء الاعلام و حجت الاسلام آقای حاج سیدابوطالب پیشوایی … که از اعاظم اهل علم و عمل و جامع کرائم ظاهری و معنوی می باشند» صادر […]

چهارشنبه 5 نوامبر 2014 - 11:14

۱- صدور اجازه نامه امور حسبه از طرف امام خمینی به آیت الله پیشوایی عالم بندر انزلی. حضرت امام خمینی(ره) در این روز اجازه نامه ای را برای «سید العلماء الاعلام و حجت الاسلام آقای حاج سیدابوطالب پیشوایی … که از اعاظم اهل علم و عمل و جامع کرائم ظاهری و معنوی می باشند» صادر کردند. طی این حکم آیت الله پیشوایی در تصدی امور حسبیه و شرعیه مجاز می شد. (۱۳۴۰ ش- ۲۵ جمادی الاولی ۱۳۸۱ ق) (اسناد آیت الله پیشوایی در سایت رنگ ایمان)

۲- رفتن مردم نزد آیت الله حائری فومنی برای نجات طیب. طیب از لوطی های تهران بود که به امام خمینی ارادت می ورزید و در قضیه ۱۵ خرداد بازداشت شده بود. در گزارشی ماموران ساواک چنین دسته بندی کردند که محافل روحانی برای نجات طیب حاج رضایی از اعدام به نزد ۴ نفر از علمای بزرگ رفتند تا آنها از شاه بخواهند و شاه از اعدام آنها صرف نظر کند. البته شاه به انها اعتنایی نکرد و طیب را به شهادت رساند. ولی باید دانست که آیت الله فومنی از معدود افرادی بود که مردم نزدش رفتند و درخواست کردند تا نجات طیب را از شاه بخواهد. (۱۳۴۲ ش) (روزشمار سایت ۱۵ خرداد)

۳- تلگراف حزب جمهوری اسلامی رشت در حمایت از تسخیر لانه جاسوسی. در پی تسخیر لانه جاسوسی امریکا توسط دانشجویان مسلمان پیرو خط امام، حزب جمهوری اسلامی رشت جزو اولین گروههایی بود که با ارسال تلگراف به دفتر حزب در تهران، حمایت خود را از این عمل انقلابی اعلام کردند. (۱۳۵۸ ش) (روزشمار حزب جمهوری اسلامی، ج۱، ص ۳۸۰)

ارسال دیدگاه

enemad-logo