مقام معظم رهبری: در طول تاریخ، رنگ های گوناگون بر سیاست این کشور پهناور سایه افکند؛ اما رنگ ثابت مردم گیلان، رنگ ایمان بود.
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ - Sunday 21 Jul 2024
محتوا
«شهید هرمز محمدبيگلو»

«شهید هرمز محمدبيگلو»

  زندگی نامه شهید هرمز محمد بیگلو ( فرمانده آموزش منطقه 3 کشور ) پاسدار شهيد هرمز(ميثم) محمد بيگلو در سوم اسفند سال هزار سيصد سي و هفت در خانواده اي مسلمان و متدين در شهرستان رشت ديده به جهان گشود .                        با سپري کردن دوران خردسالي پا به مدرسه نهاد و مقاطع ابتدائي و […]

جمعه 9 جولای 2010 - 20:44

 

زندگی نامه شهید هرمز محمد بیگلو ( فرمانده آموزش منطقه 3 کشور )

پاسدار شهيد هرمز(ميثم) محمد بيگلو در سوم اسفند سال هزار سيصد سي و هفت در خانواده اي مسلمان و متدين در شهرستان رشت ديده به جهان گشود .                       

با سپري کردن دوران خردسالي پا به مدرسه نهاد و مقاطع ابتدائي و راهنمائي و دبيرستان را يکي پس از ديگري در مدارس رشت با موفقيت پشت سر گذاشت . وي در اوقات فراغت علاوه بر مطالعه کتابهاي غير درسي و تلاوت روح بخش کلام الله مجيد به ورزش هندبال نيز مي پرداخت و عنوان قهرماني کشوري را نيز از آن خود نمود .

 

 شهيد ميثم محمد بيگلو از سيما و اخلاق نيکو و پسنديده اي برخوردار بود و به همين دليل مهر و محبت او به دل اطرافيان مي نشست . او به ساده زيستن بسيار اهميت مي داد و دوست داشت همتراز با مردم متوسط جامعه بپوشد و بخورد و زندگي کند ، فلذا از هر گونه تشريفات و تجملات دنيوي در زندگي و محل کار پرهيز مي کرد و به ديگران نيز ساده زيستن را توصيه مي نمود .

ايشان در به زانو در آوردن نظام طاغوت و به ثمر رسيدن انقلاب اسلامي به همراه دوستان خود فعاليت و تلاش چشمگيري داشت و موتور حرکتي بود بين دوستان و جوانان و سهم بسزايي در به ثمر رسيدن نظام مقدس جمهوري اسلامي را در منطقه داشت و خدمات فراواني کرد. بعد از پيروزي انقلاب اسلامي براي حفظ دستآورهاي آن در تمامي صحنه ها حضوري شجاعانه و فعال داشت ، و در سرکوبي توطئه هاي ضد انساني و ضد اسلامي منافقين بسيار زحمت کشيد . و با تشکيل ارتش 20 ميليوني به عضويت بسيج در آمد و پس از مدتي کوتاه به همراه چند تن از دوستانش براي فراگيري فنون نظامي به تهران رفت و تحت نظر يکي از بهترين مربيان که سالها تجربيات نظامي در لبنان و فلسطين داشت بنام شهيد (محسن چريک) فنون نظامي را فرا گرفت و همچون فولاد آبديده گشت. و مجدد به شهرستان رشت مراجعت نمود و به آموزش نيروهاي بسيج و سپاه کمر همت بست. شهيد بيگلو در غائله انزلي زحمات زيادي را متحمل شد و آسايش و امنيت را به مردم شهيد پرور تقديم نمود. وي در توطئه دانشگاه که از سوي دشمنان اسلام و انقلاب تدارک و در صدد بودند اين سنگر مقدس علم و دانش را تبديل به جنگ و خونريزي نمايند ،شهيد محمد بيگلو خدمات شاياني نمود و توانست اين توطئه را در نطفه خفه کند. شهيد بيگلو به همراه ديگر دوستانش در مدت يکماه  پادگان نظامي چالوس و امکانات آموزشي آن را فراهم مي کنند و بعنوان فرمانده پادگان آموزشي المهدي(عج) چالوس انتخاب و سه پايگاه آموزشي (ساري، رامسر، منجيل) نيز زير نظر ايشان انجام مي گرفت ، و در طول مسئوليت خود با همه مشکلات موجود در پادگان به آموزش نيروهاي اعزامي با جديت و پشت کاري عظيم خدمت نمود . با تلاش و همت والاي شهيد بيگلو خيل عظيمي از نيروهاي رزمنده گيلان و مازندران دست پرورده ی اين مربي ارزشمند و متعهد به اسلام و انقلاب و مطيع امر ولايت بود، که توانستند در جبهه هاي غرب و جنوب به مقابله با خصم زبون و ديو صفت وابسته به شرق و غرب برخيزند و از خودشان رشادت و دلاوري و افتخار و نامي نيکو و پايداري به يادگار بگذارند .

سردار شهيد محمد بيگلو، اين دلاور جوان و رزمنده اسلام و انقلاب با اينکه مسئوليت خطير آموزش نيرو را بر عهده داشت و 26000 نفر از نيرو هاي سپاه و بسيج را تعليم آموزش نظامي داد ، ليکن خود بيقرار حضور مستمر در جبهه هاي حق عليه باطل بود و نمي توانست دوري از ميدان نبرد و رزم با دشمن بعثي را تحمل کند و بقول خودش (( دوست داشت در دانشگاهي باشد که در هيچ جاي کره زمين پيدا نمي شود )) دانشگاهي که انسانهاي وارسته درس آئين کشور داري، شجاعت و دلاوري، دفع ستم و حمايت از مظلوم ، راه و روش اطاعت از ولي امر مسلمين را به نحو شايسته فرا مي گيرند و با عمل خود، به ديگران آموزش مي دهند. و پاوه که جولانگاه سرسپردگان اجانب شده بود و پاسداران اعزامي را مظلومانه در بيمارستان سرمي بريدند و سرها را به ديوار ميخ مي کردند و پاها و کمر را شکسته و بدن ها را بريده و قطع و به آتش مي کشيدند. شهيد بيگلو مشتاقانه بسوي پاوه هجرت و در بهار 58 در کنار شهيد والا مقام دکتر چمران تجربيات تازه اي در جنگ کوهستاني آموخت . در عمليات بيت المقدس شرکت فعال داشت و در جفير و کوشک شرکت و بر اثر اصابت ترکش خمپاره زخمي مي شود.

سردار رشيد اسلام شهيد والامقام محمد بيگلو براي قرب الهي و انجام وظيفه اسلامي اش و به حکم تکليف در تابستان 61 دختر مومنه اي را به عقد خود در آورد و 27 روز پس از ازدواج به سوي ميدانهاي رزم و نبرد با دشمنان بعثي شتافت که در تاريخ 24/4/1361 در جبهه شلمچه نداي حق را لبيک گفت و به درجه عظماي شهادت نائل آمد و نام پرآوازه و بلند او در تاريخ رشادت هاي مردان رشيد و دلاور اسلام و انقلاب گيلان و ايران ثبت گرديد.

 

ارسال دیدگاه

enemad-logo