مقام معظم رهبری: در طول تاریخ، رنگ های گوناگون بر سیاست این کشور پهناور سایه افکند؛ اما رنگ ثابت مردم گیلان، رنگ ایمان بود.
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ - Wednesday 22 May 2024
محتوا
تقویم تاریخ گیلان – ۲۰ مهر

تقویم تاریخ گیلان – ۲۰ مهر

۱- سیل در رشت و سیاهرود خسارات و تلفات سنگینی به بار آورد. (۱۳۰۸ ش) ۲- رحلت آیت الله شیخ علی علم الهدی فومنی. او در زمان تحصیل از هم دوره ای های میرزا کوچک خان بود. وی در زمان مشروطه از طلاب مشروطه خواه و فعال بود. در زمان نهضت جنگل نیز مدتی عنوان […]

یکشنبه 12 اکتبر 2014 - 19:39

۱- سیل در رشت و سیاهرود خسارات و تلفات سنگینی به بار آورد. (۱۳۰۸ ش)

۲- رحلت آیت الله شیخ علی علم الهدی فومنی. او در زمان تحصیل از هم دوره ای های میرزا کوچک خان بود. وی در زمان مشروطه از طلاب مشروطه خواه و فعال بود. در زمان نهضت جنگل نیز مدتی عنوان قاضی نهضت را داشت. او از اعضای ارشد هیئت اتحاد اسلام بود. (۱۳۳۰ ش- ۱۱ محرم ۱۳۷۱ ق)

۳- گزارش ساواک مبنی بر کمک های مردم گیلان به زلزله زدگان مشهد. در این روز ساواک گزارش داد که آیت الله بحرالعلوم مقدار زیادی کمک های مردمی را از استان گیلان به مشهد برده است و تحویل آیت الله العظمی میلانی از مراجع تقلید ساکن مشهد داده است. مقدار کمک های مردم گیلان به زلزله زدگان مشهد ۴۰۰ هزار تومان بود که در ان زمان کمک قابل توجهی به حساب می آمد. اینکه آیت الله بحرالعلوم کمک های مردمی را به رژیم نداد بلکه به دست یکی از مبارزترین مراجع تقلید داد به معنای این است که ایشان رژیم را مشروع نمی دانست و آن را در حرف هایش صادف نمی دید. مبارزه با رژم از طرف علما حتی در کارهای از این دست نیز آشکار است. (۱۳۴۷ ش) (آیت الله العظمی سیدمحمدهادی میلانی به روایت اسناد ساواک، ج۳، ص۲۱۵٫)

ارسال دیدگاه

enemad-logo