مقام معظم رهبری: در طول تاریخ، رنگ های گوناگون بر سیاست این کشور پهناور سایه افکند؛ اما رنگ ثابت مردم گیلان، رنگ ایمان بود.
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ - Wednesday 22 May 2024
محتوا
تقویم تاریخ گیلان – ۲۱ شهریور

تقویم تاریخ گیلان – ۲۱ شهریور

۱- درگذشت واعظ شهیر نظام رشتی. حجت الاسلام شیخ حسین نظام رشتی از روضه خوانان شهیر و دلسوخته تهران بود که سال ها به عنوان نوکر اهل بیت (ع) شناخته می شد. منبرهای گیرای وی از خاطره مردم تهران نخواهد رفت. وی در شب ۲۳ ماه رمضان مرحوم شد و در شهر ری در مقبره […]

جمعه 12 سپتامبر 2014 - 11:15

۱- درگذشت واعظ شهیر نظام رشتی. حجت الاسلام شیخ حسین نظام رشتی از روضه خوانان شهیر و دلسوخته تهران بود که سال ها به عنوان نوکر اهل بیت (ع) شناخته می شد. منبرهای گیرای وی از خاطره مردم تهران نخواهد رفت. وی در شب ۲۳ ماه رمضان مرحوم شد و در شهر ری در مقبره خانی آبادی شهر ری دفن شد. (۱۳۲۳ ش- ۲۲ رمضان۱۳۶۳ ق) (اختران فروزان ری و طهران، ص۲۸۸٫)

۲- رحلت عالم مجاهد آیت الله سید حسن بحرالعلوم در رشت. ایشان از شخصیت هایی بود که سال ها از بزرگترین علمای گیلان به شمار می رفت. وی در هنگامی با امام خمینی در نهضت سال ۴۲ فعالیت های بسیاری انجام داد و به این خاطر توسط رژیم دستگیر و زندانی شد. مکاتبات متعدد امام خمینی با ایشان نشان از اطمینان امام به وی است. گفتنی است که پدر وی نیز از علمای جلیل القدر گیلان در عصر مشروطه بود که به دست مشروطه خواهان سکولار به شهادت رسیده بود. مزار این عالم جلیل در مشهد مقدس در صحن رضوی واقع است. همزمان با رحلت ایشان سیل تلگراف ها و پیام های تسلیت از تهران و قم و نجف به رشت سرازیر شد و مراجع بزرگ قم و نجف این ضایعه را تسلیت گفتند. (۱۳۵۶ ش- رمضان ۱۳۹۷ ق)

۳- تقی تقی زاده پیرسرایی در رشت توسط عناصر تروریستی سازمان مجاهدین خلق مورد سوء قصد واقع شد و به شهادت رسید. (۱۳۶۱ ش) (سایت هابیلیان، شهدای ترور.)

۴- رحلت استاد اخلاق حوزه های گیلان آیت الله ظهیری. آیت الله مختار ظهیری فقیهی پارسا و عالمی زاهد بود. ایشان از علمای اخلاقی و جلیل القدر رشت بود که سال ها نزد علمای بزرگی چون امام خمینی درس خوانده بود. ایشان سپس به رشت بازگشتند و به ترویج دین و معنویت در آن شهر همت گماشتند. ایشان از اساتید اخلاق حوزه های علمیه گیلان بود که سالها به تهذیب نفس طلاب و مردم همت گماشت. مردم با دیدن رفتار الهی ایشان، تجسم بسیاری از فضائل اسلامی را در وی می دیدند و با شنیدین بیانات ایشان، روح خود را جلا می دادند. ایشان بیش از ۴۰ سال امامت جماعت مسجد بیستون رشت را بر عهده داشت و علاوه بر آن داماد آیت الله شیخ محمد لاکانی فقیه نامدار رشت بود. (۱۳۸۲ – ۱۵ رجب ۱۴۲۴ ق)

ارسال دیدگاه

enemad-logo