مقام معظم رهبری: در طول تاریخ، رنگ های گوناگون بر سیاست این کشور پهناور سایه افکند؛ اما رنگ ثابت مردم گیلان، رنگ ایمان بود.
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ - Monday 17 Jun 2024
محتوا
تقویم تاریخ گیلان – ۲۴ مهر

تقویم تاریخ گیلان – ۲۴ مهر

۱- درگیری کمونیست ها با پاسداران انقلاب اسلامی در انزلی معروف به «واقعه انزلی». کمونیست ها با سوء استفاده از فضای باز انقلاب و در پوشش صیادان معترض، قصد اشغال بندر انزلی و بعد اشغال سایر نقاط گیلان را داشتند که با مقاومت شجاعانه پاسداران و فداییان انقلاب و اهدای ۵ شهید، آنها به اهدافشان […]

پنج‌شنبه 16 اکتبر 2014 - 19:44

۱- درگیری کمونیست ها با پاسداران انقلاب اسلامی در انزلی معروف به «واقعه انزلی». کمونیست ها با سوء استفاده از فضای باز انقلاب و در پوشش صیادان معترض، قصد اشغال بندر انزلی و بعد اشغال سایر نقاط گیلان را داشتند که با مقاومت شجاعانه پاسداران و فداییان انقلاب و اهدای ۵ شهید، آنها به اهدافشان نرسیدند. تعداد اندکی از پاسداران انقلاب از رشت و عده ای از طالش اعزام شدند و سلحشورانه در مقابل دشمن که قصد براندازی انقلاب نو پای اسلامی را داشت مقاومت کردند و آنها را عقب راندند. این پاسداران جزء اولین پاسداران گیلان بودند که سپاه گیلان را تشکیل داده بودند. شهیدان این واقعه نادر صفایی، اصغر برجی، جعفر سماک، علی صیاد رودکار و محمدرضا شفیعی بودند. گفتنی است که این ۵ شهید، اولین شهیدانی هستند که سپاه پاسداران استان گیلان تقدیم انقلاب کرده است. این واقعه بازتاب کشوری داشت و بزرگان، مراجع معظم تقلید، مسئولین و… تسلیت گفتند. (۱۳۵۸ ش)

۲- اولین شهید رضوانشهر در جنگ تحمیلی تقدیم انقلاب شد. شهید رحیم الله غلامی اولین شهید رضوانشهری بود که در جنگ تحمیلی به شهادت رسید. (۱۳۵۹ ش) (مجله روایت هشتم، شمـ ۱۴، ص ۴۱)

ارسال دیدگاه

enemad-logo