مقام معظم رهبری: در طول تاریخ، رنگ های گوناگون بر سیاست این کشور پهناور سایه افکند؛ اما رنگ ثابت مردم گیلان، رنگ ایمان بود.
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ - Saturday 15 Jun 2024
محتوا
تقویم تاریخ گیلان – ۲۶ شهریور

تقویم تاریخ گیلان – ۲۶ شهریور

۱- سخنرانی جنجالی امام جمعه لاهیجان در اعتراض به استعفای فرماندار. «محمد خورشا» ‌فرماندار وقت لاهیجان در اعتراض به مداخلات غیر قانونی عده ای از افراد متنفذ و متمول در امور فرمانداری، استعفا داد. فرماندار تا جایی که ممکن بود در مقابل زیاده خواهی این عده مقاومت کرد ولی وقتی دید ناگزیر است که به […]

چهارشنبه 17 سپتامبر 2014 - 08:40

۱- سخنرانی جنجالی امام جمعه لاهیجان در اعتراض به استعفای فرماندار. «محمد خورشا» ‌فرماندار وقت لاهیجان در اعتراض به مداخلات غیر قانونی عده ای از افراد متنفذ و متمول در امور فرمانداری، استعفا داد. فرماندار تا جایی که ممکن بود در مقابل زیاده خواهی این عده مقاومت کرد ولی وقتی دید ناگزیر است که به خواسته های آنها تن دهد استعفا داد. حجت الاسلام قربانی امام جمعه وقت لاهیجان در اعتراض به استعفای فرماندار، در خطبه های نماز جمعه مطالب تندی را نسبت به وی بیان می کند: «آدم نباید کله شق باشد. کله خشک و کله خر نباشد. باید کسی او را نصیحت می کند به پره کلاهش بر نخورد. استعفا نکند، ناراحتی نکند.» (۱۳۶۱ ش) (فریاد مظلوم۲- هشدارهای امام علی به جامعه انقلابی، ص ۲۹٫)

۲- عسگر معصوم گسکره در تهران توسط عناصر تروریستی سازمان مجاهدین خلق مورد سوء قصد واقع شد و به شهادت رسید. او پاسدار و اهل رشت بود. (۱۳۶۲ ش) (سایت هابیلیان، شهدای ترور.)

۳- درگذشت افشین پرتو. در سال ۱۳۲۸ متولد از خانواده ای سیاهکلی در مشهد و فوق لیسانس تاریخ را از دانشگاه شیراز گرفت و در به معلمی در دبیرستان های رشت و تهران پرداخت و در سال ۱۳۸۳ دکترای تاریخ را نیز گرفت. تحقیقات تاریخی اش را زمانی آغاز کرد که جذب مرام مارکسیستی شده بود و کتاب ها و مقالاتی را درباره تاریخ گیلان نوشت. همچنین در عرصه ترجمه و تصحیح نیز فعال بود و آثاری درباره تاریخ معاصر ایران دارد. مهم ترین کتابش گیلان و خیزش جنگل است که در آن تلاش کرده است تا نهضت جنگل را یک نهضت غیر دینی و وابسته به اجانب معرفی کند و در این راه از هیچ کوششی دریغ نکرده است. همچنین کتاب دیگری درباره مشروطه گیلان دارد که به حمایت از روشنفکران سکولار پرداخته برای تطهیر آنها تحریفاتی آشکاری را در این کتاب نیز مرتکب شده است. او فعالیت های سوء سیاسی علیه جمهوری اسلامی نیز داشت و نیز بعد از پیروزی انقلاب دو بار دستگیر و زندانی شد. آرش سیگارچی و محمد قوچانی از شاگردان وی در دبیرستان های رشت بودند. (۱۳۹۴ ش) (سایت رنگ ایمان.)

ارسال دیدگاه

enemad-logo