مقام معظم رهبری: در طول تاریخ، رنگ های گوناگون بر سیاست این کشور پهناور سایه افکند؛ اما رنگ ثابت مردم گیلان، رنگ ایمان بود.
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ - Saturday 18 May 2024
محتوا
تقویم تاریخ گیلان – ۳ آبان

تقویم تاریخ گیلان – ۳ آبان

۱- بازداشت آیت الله کاشانی در زندان روسها در رشت. آیت الله کاشانی مدتی بود که در زندان انگلیسیها در اراک به سر می برد. اما طی درخواست روسها از انگلیسی ها برای بازجویی از آیت الله کاشانی، ایشان در این روز توسط هواپیما به زندان روسها در رشت منتقل می شود. بنابر اسناد این […]

شنبه 25 اکتبر 2014 - 10:49

۱- بازداشت آیت الله کاشانی در زندان روسها در رشت. آیت الله کاشانی مدتی بود که در زندان انگلیسیها در اراک به سر می برد. اما طی درخواست روسها از انگلیسی ها برای بازجویی از آیت الله کاشانی، ایشان در این روز توسط هواپیما به زندان روسها در رشت منتقل می شود. بنابر اسناد این سفر اجباری، اولین سفر آیت الله کاشانی به گیلان بوده است. روس ها بعد از چند روز بازجویی ایشان را در روز ۶ آبان به اراک بازگرداندند. (۱۳۲۳ ش) (آیت الله کاشانی به روایت اسناد و خاطرات، سیدمحمود کاشانی، ج۲، ص۱۷۵ و ۲۵۶٫)

 ۲- درگذشت دکتر حکیم زاده پدر آسایشگاه های ایران. دکتر محمدرضا حکیم زاده در سال ۱۲۹۳ در لاهیجان متولد شد. او پزشکی نیکوکار بود که در لاهیجان فعالیت های خیرخواهانه بسیاری کرد. زمانی به رشت آمد و با حمایت آیت الله ضیابری و با همکاری آرسن میناسیان اولین آسایشگاه سالمندان ایران را در رشت تأسیس کرد به همین خاطر وی را پدر آسایشگاه‌های معلولان و سالمندان ایران می دانند. سپس به تهران رفت و آسایشگاه معلولین و سالمندان کهریزک را بنیان نهاد. بعد از فوتش نیز در همانجا مدفون شد. در سال ۱۳۸۷ مراسم بزرگداشتی برایش در رشت برگزار شد. (۱۳۵۸ ش)

۳- اولین شهید سیاهکل تقدیم انقلاب شد. شهید «جمشید قصبه ای» اولین شهید سیاهکل بود که در جنگ تحمیلی به شهادت رسید. (۱۳۵۹ ش) (مجله روایت هشتم، شمـ ۱۴، ص ۴۱)

۴- ارسلان آقایی پور درمسجد صاحب الزمان لنگرود توسط عناصر تروریستی سازمان مجاهدین خلق مورد سوء قصد قرار گرفت و به شهادت رسید. (۱۳۶۱ ش) (سایت هابیلیان، شهدای ترور.)

۵- شهادت سجاد طاهرنیا در سوریه. شهید طاهرنیا متولد رشت بود و از پاسداران گیلانی در حین عملیات مستشاری برای دفاع از حرم اهل بیت (ع) در سوریه در مقابل تکفیری ها و تروریست های داعش به شهادت رسید. او پنجمین شهید گیلانی «مدافع حرم» است که برای دفاع از حرم‌های شریف حضرات معصومین (ع) در سوریه و عراق به شهادت رسیده است. شهادتش یک روز پس از عاشورای حسینی واقع شد و پیکرش در روز ۷ آبان ۱۳۹۴ با حضور گسترده مردم رشت تشییع و در گلزار شهدای تازه آباد این شهر به خاک سپرده شد. این شهید بزرگوار یک دختر یک ساله و یک پسر بیست روزه داشت که هرگز موفق به دیدار پسرش نشده بود. (۱۳۹۴ ش) (فارس نیوز؛ بولتن نیوز.)

ارسال دیدگاه

enemad-logo