مقام معظم رهبری: در طول تاریخ، رنگ های گوناگون بر سیاست این کشور پهناور سایه افکند؛ اما رنگ ثابت مردم گیلان، رنگ ایمان بود.
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ - Saturday 20 Jul 2024
محتوا
عملیات (3) – « کربلای 2 »

عملیات (3) – « کربلای 2 »

  عمليات کربلاي ۲ رمز عـــــــملیات : یا ابا عبدالله الحسین(ع) منطقه عملیاتی: حاج عمران تاریخ عــــملیات: ۱۰/۶/۶۵ اگر چه زمان عمليات کربلاي ۲ مربوط به دوره اي است که استراتژي تعقيب متجاوز در جبهه هاي شمالي پايه ريزي شده بود ، وليکن تا قبل از احساس بن بست در جنوب ، اجراي اين استراتژي […]

جمعه 9 جولای 2010 - 19:59

 

عمليات کربلاي ۲

رمز عـــــــملیات : یا ابا عبدالله الحسین(ع)

منطقه عملیاتی: حاج عمران

تاریخ عــــملیات: ۱۰/۶/۶۵

اگر چه زمان عمليات کربلاي ۲ مربوط به دوره اي است که استراتژي تعقيب متجاوز در جبهه هاي شمالي پايه ريزي شده بود ، وليکن تا قبل از احساس بن بست در جنوب ، اجراي اين استراتژي جدي نشد به عبارت ديگر اجراي عمليات کربلاي 2 ، بيش از هر چيز متاثر ازاستراتژي معروف به دفاع متحرک ارتش عراق بود .

 

 در اين دوره در مورخه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۶۵ در منطقه حاج عمران به ارتفاعات ۲۵۱۹ و شهيد صدر حمله کرد و دست آوردهاي عمليات والفجر ۲ را به اشغال در آورد . از آنجا که تسلط و اشراف دشمن بر منطقه ، نيروهاي خودي را در فشار قرار مي داد و پيوسته متحمل تلفات مي کرد ، بنابراين عمليات کربلاي۲ با فرماندهي سپاه در دو محور شمالي و جنوبي در منطقه حاج عمران طرح ريزي و فعاليتهاي مقدماتي براي اجراي آن درمنطقه شروع و تعدادي از نيروهاي جهاد سازندگي براي ايجاد خاکريز و مواضع پدافندی مناسب براي رزمندگان چند روز قبل از عمليات وارد عمل شدند . در اين عمليات چندين لشگراز جمله لشگر قدس گيلان نيز پس از توجيهات لازم توسط برادر شمخاني ازسنندج به سمت حاج عمران حرکت نمودند و در منطقه مورد نظراستقرار يافتند .

ماموريت اصلي لشگر قدس گيلان در اين عمليات تصرف و تامين ارتفاع وارس از اهداف کليدي منطقه بوده است .

لشگر قدس گيلان با ۴ گردان پياده ، يک گردان ادوات و يک گردان توپخانه به همراه ساير گردانهاي پشتيباني(گردان کمیل ،گردان میثم،گردان حمزه،گردان امام حسین (ع)،گردان ادوات،گردان توپخانه ) در اين عمليات شرکت داشتند .

عمليات کربلاي ۲ در ساعت يک بامداد مورخ ۱۰ شهريور ۱۳۶۵ با رمز مبارک يا اباعبدالله الحسين (ع) در منطقه عملياتي حاج عمران و با اهداف انهدام نيروهاي دشمن ، تسلط بر ارتفاعات حساس منطقه و کمک و تداوم مبارزين مسلمان شمال عراق و تصرف مجدد ارتفاع مهم ۲۵۱۹ و شهيد صدر و به وسعت منطقه عملياتي ۵۰ کيلومتر مربع آغاز شد و در محور شمالي ، ارتفاع شهيد صدر تصرف شد ، اما در محور جنوبي ، هوشياري و مقاومت دشمن موجب شد تا نيروهاي خودي به عقب باز گردند و ارتفاع ۲۵۱۹ دردست دشمن باقي ماند .

لشگر قدس گيلان در اين عمليات بزرگ ۱۹۴ شهيد از جمله سردار شهيد قلي پور- شهيد گلساني- شهيد محمد نژاد- شهيد رضوانخواه و شهيد قبادي را تقديم اسلام و انقلاب نمود .

منبع :نرم افزار حماسه سازان با تلخیص

ارسال دیدگاه

enemad-logo