مقام معظم رهبری: در طول تاریخ، رنگ های گوناگون بر سیاست این کشور پهناور سایه افکند؛ اما رنگ ثابت مردم گیلان، رنگ ایمان بود.
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ - Monday 17 Jun 2024
محتوا
«شهيد ابوالحسن كريمي»

«شهيد ابوالحسن كريمي»

   تاريخ تولد : 9/5/1327          محل تولد: گيلان /لاهيجان         تاریخ شهادت : 13/1/1365 محل شهادت : روبروي بازار لاهيجان                   طول مدت حیات  : 38 در روز نهم مردادماه سال 1327 در شهر زيباي لاهيجان ابوالحسن پابه عرصه هستي نهاد، احکام الهي و فرائض ديني را نزد پدر آموخت، و در دامن پر مهر مادر عشق به اهل بيت […]

چهارشنبه 8 سپتامبر 2010 - 21:59

 

 تاريخ تولد : 9/5/1327          محل تولد: گيلان /لاهيجان         تاریخ شهادت : 13/1/1365

محل شهادت : روبروي بازار لاهيجان                   طول مدت حیات  : 38

در روز نهم مردادماه سال 1327 در شهر زيباي لاهيجان ابوالحسن پابه عرصه هستي نهاد، احکام الهي و فرائض ديني را نزد پدر آموخت، و در دامن پر مهر مادر عشق به اهل بيت (ع) را را گرفت، همزمان با اوج‌گيري انقلاب اسلامي به مبارزه عليه رژيم پهلوي پرداخت.
کريمي پس از اخذ مدرک ديپلم در سال 1346 به دانشگاه تهران رفت. او نخست در رشته رياضي و سپس در رشته اقتصاد تحصيلاتش را ادامه داد و براي مدتي در محضر آيت‌الله بهشتي اقتصاد اسلامي و در محضر آيت‌الله طالقاني تفسير قرآن فرا گرفت. آنگاه براي تکميل اطلاعات ديني به مدرسه حقاني رفت. کريمي به علت حضور در تظاهرات‌ها و سخنراني بر عليه رژيم سه مرتبه دستگير و زنداني شد.
در زندان با آيت‌الله رياني شيرازي و حجه‌الاسلام هاشمي رفسنجاني آشنا گشت. او براي اولين بار اذان صبح را در زندان با صدائي رسا قرائت نمود. پس از پيروزي انقلاب اسلامي مسئوليت فرمانداري شهرستان لاهيجان و دادستاني استان را بر عهده گرفت و با قدمهاي استوار و عزمي راسخ بدون گرفتن حقوق و محافظ خالصانه به مردم خدمت کرد. او درجريان فتنه مسلحانه کمونيست‌ها به همراه شهيد علي انصاري (استاندار گيلان) عوامل اخلال گر را بازداشت کرد و راه‌اندازي يک راهپيمائي از مقابل بيمارستان لاهيجان کودتاي منافقين را خنثي ساخت.
او همچنين تلاش بسياري در جهت مبارزه با خوانين و ارائه زمين‌هاي کشاورزي به دهقانان انجام داد.اما براي چهارمين مرتبه درسال 1362به علت توطئه منافقين به زندان افتاد. سيزدهم فروردين ماه سال 1365 يکي ديگر از سرداران سرافراز اسلام در مقابل بازار روز شهرستان لاهيجان در سن 38 سالگي به دست منافقين کوردل به شهادت رسيد. اصابت گلوله‌هاي پي‌در‌پي به گلو و بازو و سر ابوالحسن او را به سجده انداخت تا با فرياد الله‌اکبر به ديدار محبوب خويش بشتابد.

 

منبع:ماهنامه ستارگان درخشان‌ پيش شماره دوم، كتاب با اميران دل‌ها  

ارسال دیدگاه

enemad-logo