مقام معظم رهبری: در طول تاریخ، رنگ های گوناگون بر سیاست این کشور پهناور سایه افکند؛ اما رنگ ثابت مردم گیلان، رنگ ایمان بود.
سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - Tuesday 16 Aug 2022
محتوا
عملیات (1) – « قادر»

عملیات (1) – « قادر»

  قرار است به یاری خدا شما عزیزان را با یک سری از عملیات هایی که رزمندگان اسلام از خطه ی سر سبز گیلان در آن حضور داشتند آشنا کنیم. برای شروع عملیات قادر را برگزیدیم تا با آن بیشتر آشنا شوید :   عمليات قادر رمز عـــــــملیات : یا ابا عبدالله الحسین(ع) منطقه عملیاتی : اشنویه تاریخ عــــملیات:۶ / ۵ / ۶۴ […]

جمعه 9 جولای 2010 - 19:45

 

قرار است به یاری خدا شما عزیزان را با یک سری از عملیات هایی که رزمندگان اسلام از خطه ی سر سبز گیلان در آن حضور داشتند آشنا کنیم. برای شروع عملیات قادر را برگزیدیم تا با آن بیشتر آشنا شوید :

 

عمليات قادر

رمز عـــــــملیات : یا ابا عبدالله الحسین(ع)

منطقه عملیاتی : اشنویه

تاریخ عــــملیات:۶ / ۵ / ۶۴

عمليات بدر آخرين عمليات مشترک سپاه و ارتش بود و از آن پس اين دو سازمان هر کدام به طور مستقيم طرح ريزي و اجراي عمليات مي کردند . البته تدبير جديد مانع از آن نبود که هر کدام ازاين دو سازمان در اجرا از يکديگر کمک نگيرند .همچنان سپاه ازتوپخانه ، هوانيروز، و نيروي هوايي ارتش کمک مي گرفت ، ارتش نيز از يگانهاي مانوري سپاه بهره مي جست .

 اولين عمليات مستقل ارتش بعد از عمليات بدر، عمليات قادر بود که با فرماندهي سپهبد شهيد علي صياد شيرازي و يگان هاي ارتش و سپاه در منطقه اشنويه ، منطقه عملياتي اربيل و سيدکان عراق ،طرح ريزي شده بود و اين بار درتاريخ   ۶/۵/۶۴  با رمزمبارک « یا ابا عبدالله الحسین(ع)» در ساعت۲ بامداد و با اهداف تصرف ارتفاعات مهم و حساس منطقه ، قطع خطوط ارتباطي و تدارکاتي ضد انقلاب داخلي ، انهدام نيروهاي دشمن ، آزاد سازي بخشي ازخاک عراق ، نزديک شدن به راههاي اصلي و خطوط مواصلاتي دشمن درمنطقه آغاز شد و اين عمليات در دوماه و در 3 مرحله باعناوين قادر ۱ ، ۲ و ۳ انجام گرفت. اگرچه قواي خودي موفق شدند در هر يک از مراحل اين عمليات هدف هايي راتامين کنند ،ليکن عواملي از جمله پاتک هاي دشمن موجب شد تا عمليات با عدم موفقيت مواجه شود و به انهدام دشمن اکتفا گردد . در اين عمليات چندين لشکر از جمله لشکر قدس گيلان با دو گردان زرهي و يک گردان ادوات(گردان کمیل ،گردان میثم،گردان ادوات (جند الله)) شرکت فعال داشته و اين عمليات در تاريخ ۱۸ شهريور ۶۴ با اهداف بسيار خوبي به پايان رسيد.

 

منبع  : نرم افزار حماسه سازان با تلخیص

 

ارسال دیدگاه

*

code