مقام معظم رهبری: در طول تاریخ، رنگ های گوناگون بر سیاست این کشور پهناور سایه افکند؛ اما رنگ ثابت مردم گیلان، رنگ ایمان بود.
یکشنبه ۶ آذر ۱۴۰۱ - Sunday 27 Nov 2022
محتوا
تقویم تاریخ گیلان – ۱۶ مهر

تقویم تاریخ گیلان – ۱۶ مهر

۱-برگزاری انتخابات دومین مجلس خبرگان رهبری. دومین انتخابات مجلس خبرگان رهبری برگزار شد. این مجلس در اسفند همین سال افتتاح گردید. در این دوره بیش از ۱۱ میلیون نفر از واجدین شرایط در کشور در انتخابات شرکت کردند. در این دوره نمایندگان گیلان حضرات آیات محمدعلی امینیان، محمدعلی فیض، عباس محفوظی و زین العابدین قربانی […]

چهارشنبه 8 اکتبر 2014 - 19:36

۱-برگزاری انتخابات دومین مجلس خبرگان رهبری. دومین انتخابات مجلس خبرگان رهبری برگزار شد. این مجلس در اسفند همین سال افتتاح گردید. در این دوره بیش از ۱۱ میلیون نفر از واجدین شرایط در کشور در انتخابات شرکت کردند. در این دوره نمایندگان گیلان حضرات آیات محمدعلی امینیان، محمدعلی فیض، عباس محفوظی و زین العابدین قربانی بودند. (۱۳۶۹ ش)

۲- شهادت سردار حسین همدانی در سوریه. سردار شهید حسین همدانی فرمانده سابق لشکر ۱۶ قدس گیلان در زمان دفاع مقدس که از فرماندهان سپاه پاسداران و از مستشاران ارشد نظامی ایران در دفاع از حرم عقیله بنی هاشم حضرت زینب (س) در سوریه به شمار می رفت، پنجشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۴ وقتی که پاسی از شب گذشته بود در حومه شهر حلب به دست تروریست های داعش به شهادت رسید. پیکرش را در زادگاهش همدان به خاک سپردند. او دومین فرمانده لشکر ۱۶ قدس گیلان بود که بعد از سردار مرتضی قربانی، فرماندهی این لشکر را در زمان جنگ تحمیلی به دست گرفت. سه جلد کتاب خاطرات از وی منتشر شده است که مهتاب خین از مهم ترین کتاب های تاریخ شفاهی دفاع مقدس به شمار می رود که به کوشش حسین بهزاد تولید شده است ولی متاسفانه هیچ کدام از این کتاب ها، خاطرات وی در زمان فرماندهی لشکر گیلان را در بر نمی گرفت. این شهید بزرگوار را می توان چهارمین شهید گیلانی یا مرتبط با گیلان دانست که به عنوان مدافع حرم و در سوره و عراق به شهادت رسیده است. (۱۳۹۴ ش) (خبرگزاری تسنیم.)

ارسال دیدگاه

*

code