مقام معظم رهبری: در طول تاریخ، رنگ های گوناگون بر سیاست این کشور پهناور سایه افکند؛ اما رنگ ثابت مردم گیلان، رنگ ایمان بود.
یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ - Sunday 4 Dec 2022
محتوا
تقویم تاریخ گیلان – ۲۲ شهریور

تقویم تاریخ گیلان – ۲۲ شهریور

۱- آیت الله بحرالعلوم به مشهد رفت. حضرت آیت الله بحرالعلوم از علمای بزرگ رشت در این روز وارد مشهد شد. ایشان از دوستان امام خمینی بود. او بعد از تبعید امام، همکاری در امر مبارزه را با آیت الله میلانی از مراجع تقلید ساکن مشهد پیگیری می کند. آیت الله بحرالعلوم در این روز […]

شنبه 13 سپتامبر 2014 - 11:16

۱- آیت الله بحرالعلوم به مشهد رفت. حضرت آیت الله بحرالعلوم از علمای بزرگ رشت در این روز وارد مشهد شد. ایشان از دوستان امام خمینی بود. او بعد از تبعید امام، همکاری در امر مبارزه را با آیت الله میلانی از مراجع تقلید ساکن مشهد پیگیری می کند. آیت الله بحرالعلوم در این روز وارد مشهد شد. ساواک که به حضور ایشان حساس بود چنین گزارش می دهد: «آیت الله سید حسن بحرالعلوم روز ۲۲/۶/۴۸ به مشهد وارد و در منزل آیت الله میلانی اقامت می نماید. او هر موقع به مشهد می آید مهمان میلانی می شود.» (۱۳۴۸ ش) (آیت الله العظمی سیدمحمدهادی میلانی به روایت اسناد ساواک، ج۳، ص۲۳۵٫)

۲- مرگ ارتشبد خاتم. او از نوادگان شریف العلمای رشتی عالم بزرگ رشت در عصر ناصرالدین شاه بود. خلبان سیدمحمد خاتمی معروف به «ارتشبد خاتم» درجات نظامی را در ارتش شاه، زود طی کرد. وی مدتها خلبان مخصوص شاه بود و بعد از خوش خدمتی به شاه، فرمانده نیروی هوایی ارتش شد. وی داماد شاه شد و با فاطمه پهلوی خواهر شاه ازدواج کرد. معروف است که ارتباط مستمرش با امریکایی ها قدرتش را به حدی رسانده بود که شاه را نگران کرده بود. شاه هم ترتیبی داد تا اینکه در یک پرواز تفریحی با کایت، در سد دز سقوط کرد و جان سپرد. (۱۳۵۴ ش) (آیت الله العظمی شهید حاج ملامحمد خمامی، ص۳۳۷٫)

۳- یوسف ‌رضا گیلانی نخست وزیر پاکستان ظهر سه شنبه پس از ورود به رشت مرکز استان گیلان برای زیارت شیخ زاهد گیلانی به لاهیجان سفر کرد. نخست وزیر پاکستان و هیئت همراه در این سفر یک روزه از شهرستان های لاهیجان و بندرانزلی نیز دیدن کرد. این نخستین سفر یک هیئت عالی رتبه از پاکستان به استان گیلان است. گیلانی در این سفر گفت که اجدادش به شیخ زاهد گیلانی می رسند و سالها آرزوی زیارت مزار وی را داشت. مقبره شیخ زاهد گیلانی (مربوط به سده هشتم هجری) واقع در جاده لاهیجان به لنگرود و در سه کیلومتری لاهیجان در روستایی به نام شیخانبر واقع شده‌ است. (۱۳۹۰ ش)

ارسال دیدگاه

*

code