مقام معظم رهبری: در طول تاریخ، رنگ های گوناگون بر سیاست این کشور پهناور سایه افکند؛ اما رنگ ثابت مردم گیلان، رنگ ایمان بود.
شنبه ۱ مهر ۱۴۰۲ - Saturday 23 Sep 2023
محتوا
تقویم تاریخ گیلان – ۲۴ آذر

تقویم تاریخ گیلان – ۲۴ آذر

۱- عابدین صفرزاده از جوانان رشتی به دست تروریست های ضد انقلاب ترور شد و به شهادت رسید. (۱۳۵۹ ش) (سایت هابیلیان، شهدای ترور.) ۲- در این روز شهید ابوالحسن کریمی دادستان انقلاب گیلان به همراه عده ای از نیروهای مکتبی گیلان نزد آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجلس وقت رفتند. گیلان به محل جولان […]

دوشنبه 15 دسامبر 2014 - 12:25

۱- عابدین صفرزاده از جوانان رشتی به دست تروریست های ضد انقلاب ترور شد و به شهادت رسید. (۱۳۵۹ ش) (سایت هابیلیان، شهدای ترور.)

۲- در این روز شهید ابوالحسن کریمی دادستان انقلاب گیلان به همراه عده ای از نیروهای مکتبی گیلان نزد آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجلس وقت رفتند. گیلان به محل جولان گروههای منحرف بدل شده است در حالی که مسئولین قضایی استان در برخورد با این افراد تسامح می کنند و محاکمه شان را به تاخیر می اندازند. این مسئله باعث تقویت جریان های انحرافی در استان شد. آقای هاشمی رفسنجانی در خاطراتش این قضیه را چنین بیان می کند: «ساعت چهار و نیم، دادستان انقلاب رشت آقاى کریمى و جمعى دیگر آمدند و از استاندار و امام جمعه شکایت داشتند؛ البته آنها هم از افراط کارى اینها شکایت دارند و اینها از محافظه‏کارى آنها. از ضرورت برخورد قاطع در مورد تروریست هاى جنگل گفتند.» (۱۳۶۰ش) (کارنامه و خاطرات سال ۱۳۶۰ عبور از بحران، ص:۴۰۷٫)

۳- شهادت نماینده ولی فقیه در بنیاد مسکن گیلان حجت الاسلام و المسلمین غلامحسین زحمتکش توسط منافقین. او بعد از انقلاب دائماً در تلاش برای ایجاد آسایش و امنیت برای مردم بود. در این روز به همراه عبدالحسین حق شناس از نیروهای فعال و انقلابی رشت به سمت انبار چوب در سراون می رفتند. آنها در خیابان منظریه رشت در ساعت ۲ همین روز مورد حمله منافقین قرار گرفتند. در این جنایت ۴ گلوله به شهید زحمتکش و ۱۷ گلوله به شهید حق شناس اصابت کرد. (۱۳۶۱ ش) (راست قامتان، ج۱، ص ۱۳۷٫)

۴- برگزاری دو انتخابات چهارمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری و سومین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا. در این روز انتخابات سراسری مجلس خبرگان رهبری انجام شد و از گیلان به ترتیب حضرات آیات زین العابدین قربانی، رضا رمضانی، محمدعلی امینیان و عباس محفوظی راهی این مجلس شدند. همچنین انتخابات سومین دوره شورای های اسلامی شهر و روستا نیز  ۳ ماه زودتر از موعد همیشگی در این روز برگزار شد. شورای شهر رشت در این دوره متشکل از این عده بود: آقایان محمود مباحی (رئیس)، محمد حسن عاقل منش (نائب رئیس)، موسی ناصح نصیحتگو، محمد حسن‌خواه، سیدمحسن پورفخریان، محمد محمودیان، محمدرضا قاسمی، غلامرضا هاتفی و غلامرضا خاکسار. (۱۳۸۵ ش)

ارسال دیدگاه